Jste zde: Recenze » Neseverské krimi: Martin Goffa - Plaváček

Neseverské krimi: Martin Goffa - Plaváček

Recenze

Baví vás krimi příběhy z pera českých autorů? Zajímáte se o dění kolem sebe? Preferujete romány založené na skutečnosti či ty, které působí reálně? Pak byste se rozhodně měli seznámit s tvorbou bývalého kriminalisty Martina Goffy. Jeho aktuální kniha se jmenuje „Plaváček“ a na své si přijdou i ti, kteří milují styl americké drsné školy.

Martin Goffa je pseudonym bývalého policisty, o kterém se můžeme většinu informací pouze domýšlet. Autor tají svou identitu a veřejně známá není ani jeho tvář. Knihy mu vydává nakladatelství Mladá fronta a do světa literatury vstoupil v roce 2013. Už jeho prvotina „Muž s unavenýma“ očima ukázala, kam bude jeho tvorba směřovat. Goffa navázal na tvrďáky drsné americké školy a vytvořil detektiva – policistu Mika Syrového.

Miko Syrový se objevil v pěti románech a jedné povídkové knize. Mimo sérii vyšel thriller „Vánoční zpověď“, který je drsnou zpovědí muže mstícího se lidem, kteří ho dostali na absolutní dno. Miko vypráví své příběhy v první osobě, ale aktuální „Plaváček“ se trochu liší od předchozích knih. Ačkoliv je zde Miko hlavním hrdinou, vyšetřování se účastní několik policejních týmů, takže dojde i na vyprávění ve třetí osobě. Na tom ale až tak nezáleží, protože Goffa je upřímný a poměrně cynický vypravěč, který si nebere servítky. Je neúprosný a kritický jako Miko i jako Goffa.

„Plaváček“ odráží současné dění se všemi nešvary a Goffa se nebojí rýpnout i do řad ochránců zákonů a spravedlnosti. V tomto případě je nelítostný a vy nevíte, co ještě je realita a co už je fikce. Protože pokud by tohle byla pravda, bylo by to dost otřesné. Miko v „Plaváčkovi“ pátrá po svém bývalém parťákovi, se kterým vyrůstal a lumpačil na Moravě. Díky tomu, že nyní působí v Praze a má bohaté zkušenosti i množství kontaktů na správných místech, netrvá dlouho, než kamaráda z dětství objeví.

Nález to není nijak radostný a Miko je proti své vůli vtažený do případu brutálních vražd. Protože Goffa pracoval jako policista, zná všechny triky užitečné pro příbuzné obětí, začínající policisty nebo pachatele přestupků a přečinů. O své vědomosti se s vámi rád podělí a s chutí nechá svého Mika, aby vás oslnil svými dedukcemi. Ačkoliv hlavní hrdina prožívá jisté trápení se svou přítelkyní, celkově vzato je to hvězda, která exceluje snad na každé stránce.

Miko je typem postavy, kterou si oblíbíte a na které si vypěstujete závislost. Příběhy v jednotlivých knihách jsou ukončené, ale počítejte s tím, že některé věci týkající se Mikova osobního života, si vyžádají další čtení. A také se připravte na to, že Goffa píše reálné krimi romány a povídky. Pokud toužíte po absolutní výhře Dobra nad Zlem, zvolte raději jiný žánr.

Něco v „Plaváčkovi“ vás možná naštve, něco vás nadzdvihne ze židle, ale pravda je, že vás tenhle příběh nenechá chladnými. Goffa umí vytvořit kontroverzní příběh, nad kterým budete přemýšlet, a možná s ním budete i polemizovat. Jeho styl je prostý a on na vás chrlí jednotlivé repliky a informace tak rychle, až téměř nestíháte. Goffa nemoralizuje, nepoučuje, ale pouze vypráví, co se stalo. V knize nechybí ani humor, a co se týče dialogů mezi policisty, nelze si nevybavit sžíravé hlášky v knihách slovenského spisovatele Dominika Dána.

„Plaváček“ je napínavá a kultivovaně napsaná detektivka ze současné Prahy. Hlavní hrdina má mnohé ze svých amerických předchůdců, ale i tak je nádherně český a srozumitelný. Oblíbíte si ho a budete se těšit na jeho další napínavá a originální dobrodružství.

Hodnocení: 80 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.