Jste zde: Recenze » Neseverské krimi: Rachel Abbottová - Ohrožená

Neseverské krimi: Rachel Abbottová - Ohrožená

Recenze

Baví vás klasické detektivky i thrillery? Máte rádi napětí a scény, u kterých tuhne krev v žilách? Nebojíte se emocí a srdceryvných scén? „Ohrožená“ je báječná směs všeho, co může zábavná literatura nabídnout. Příběh je čtivý, plný nečekaných zápletek a snad nebude troufalé říct, že takhle nějak si představuji ideální detektivku.

Angličanka Rachel Abbottová (1953) pracovala jako systémová analytička a dokonce vedla vlastní firmu. S literaturou neměla profesně pranic společného, o to víc překvapuje, že píše jako autor s mnohaletou praxí. Ve skutečnosti zatím vyšlo jen několik knih, které ale zaznamenaly okamžitý úspěch. Držely se na předních příčkách prodejnosti a Abbottovou vystřelily na literární Olymp. Čeští čtenáři už měli příležitost přečíst si její romány „Spi sladce“ a „Nezvěstná“. Obě knihy stejně jako „Ohroženou“ vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Začátek knihy je thrillerový. Ocitnete se v temném a děsivém kamrlíku, kde leží svázané dvě malé holčičky. Ve vedlejší místnosti jistá žena přijímá klienty, které autorka po americku označuje rozličnými přezdívkami. Jedna z dívek je nemocná, začne zvracet, a protože má ústa přelepená páskou, udusí se svými zvratky a zemře. Tato kapitola funguje jako prolog a vy netušíte, jak obě dívky souvisí s hlavní dějovou linií. Ta je ryze anglická a myslím, že nejsem jediná, kdo měl pocit, že se ocitl na venkově slečny Marplové nebo jejích anglických kolegů.

Vlastní příběh začíná ve chvíli, kdy nepozorný řidič srazí v noci na silnici prchající dívku. Z místa neštěstí zbaběle ujede a vůbec se nestará o to, co s dívkou bude. Také netuší, že jeho podlý čin má svědka, který má ovšem na svědomí něco mnohem horšího než je nehoda. Touto epizodou začíná fascinující vyprávění plné zápletek, komplikací a falešných stop. Aktéři příběhu se setkávají v luxusním domě, kam byli pozváni na slavnostní večeři, a poté následuje to, co znáte z klasických detektivek. Na povrch vyplouvají temná tajemství a tříbí se vztahy mezi zúčastněnými. U stolu nechybí ani geniální detektiv, tady je v podání policisty, který se odstěhoval na venkov z velkoměsta, kde pracoval na kriminálce.

Partička pozvaných je přehlídkou originálních a svérázných postav. Každý z nich něco skrývá a všichni do jednoho lžou. Zatímco dívka leží v kómatu v nemocnici, vrah si promýšlí další kroky. V tomto příběhu platí, že nikdo není bez viny, a týká se to i hlavních hrdinek, nevlastních sester Ley a Ellie. Zločinů na vás čeká celá řada, kromě vražd se setkáte s vydíráním, pronásledováním, zpronevěrou či znásilněním. V poklidné vsi to vře, místní se neštítí žádné intriky, a jak můžou škodit, udělají to. Postavy mají pestré minulosti a dočkáte se i řady zločinů z minulosti.

Tempo je rychlé a celá kniha je tak zamotaná, že nebudete vědět ani to, jak se jmenujete. Čtení je silně návykové a snad postačí, když řeknu, že jsem knihu dočítala ve tři hodiny v noci. Abbottová je intrikánka a celou dobu si s vámi hraje jako kočka s myší. Neustále vám předkládá další a další falešné stopy, aby vás totálně zmátla. Pokud například budete hledat stalkera, který nosí Ellie žluté růže, máte na výběr hned z několika mužů. Nikdo se nechce přiznat k tomu, co provedl, a díky tomu je zápletka chaos nad chaos. Pro čtenáře je to samozřejmě to nejlepší, co je mohlo potkat, ale chudáci policisté nemají nejmenší šanci cokoliv vyřešit.

Kniha je napínavá od začátku do konce, pořád se něco děje a nenajdete tu jediné hluché místo. Abbottová píše skvělé dialogy i popisy a k vylíčení atmosféry jí stačí pouze několik vět. „Ohrožená“ je detektivka, jak má být, a z Abbottové by si měli vzít někteří její kolegové příklad.

Hodnocení: 95 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.