Jste zde: Recenze » Neseverský týden: Lauren Beukesová - Dívka, která se třpytila

Neseverský týden: Lauren Beukesová - Dívka, která se třpytila

Recenze

„Dívka, která se třpytila“ je chytrý a napínavý thriller s prvky sci-fi. Mladičká Kirby čelí brutálnímu vrahovi, který cestuje časem a kterému se ji nepodařilo zavraždit. S vrahem se mimo jiné podíváte do třicátých let a budete s ním ve chvíli, kdy si vyhlédne svou první třpytící se oběť.

Lauren Beukesová žije v Kapském městě a po studiích tvůrčího psaní pracovala dvanáct let jako novinářka. V současné době píše beletrii, scénáře a věnuje se i dokumentaristice. To, že se živí psaným slovem, je z její „Dívky, která se třpytila“ znát. Beukesová má vypsanou ruku a její kapitoly končí v nejnapínavější moment, což je jedna z věcí, které vás nutí číst dál. Díky obratně zvládnutým popisům a dialogům budete mít celou dobu pocit, že sledujete film.

A to film nesmírně napínavý a místy hrůzostrašný. Kniha má dva hlavní hrdiny. Harper je sériový vrah a Kirby je (paradoxně) jeho oběť. Příběh začíná v okamžiku, kdy Harper v roce 1931 objeví tajemný Dům. V Domě nalezne důkazy toho, že se z něj stane vrah, a nechybí tady ani jména jeho budoucích obětí. Díky Domu může Harper cestovat časem, jak se mu zachce, a tím pádem i ovlivňovat budoucí události.

K první vraždě dojde ve třicátých letech. Harper se v nemocnici seznámí s frivolní striptérkou, která umírá na otravu jedem, který si mazala na tělo, aby se třpytila. Harper není nijak složitá osobnost, a protože jde o čistokrevného psychopata, nečekejte od něj žádné dlouhé úvahy nebo vysvětlování toho, co a proč dělá. Harpera ovládá jeho chorý mozek a pudy, ačkoliv i tohle je věc, kterou si budete muset vydedukovat sami. Harper se v podstatě chová jako zvíře a vy pouze sledujete jeho počínání. Harper je nelítostné vraždící monstrum a při představě, že byste se s někým takovým měli potkat, vám bude běhat mráz po zádech.

Když se s ním Kirby poprvé setká, je malá holčička. Živoří se svou matkou umělkyní, a třebaže v ní ten protivný kulhající chlápek nevzbuzuje žádné sympatie, vezme si od něj maličkého koníka na hraní. Koníkem si ji Harper označkoval a nyní je rozhodnutý ji stejně jako další oběti sledovat během dospívání. Všechny Harperovy oběti budou mít několik společných věcí. Pro něj je podmínkou, aby z nich vycházela vnitřní záře, což on popisuje jako třpyt. Všechny zavraždí stejným způsobem, což je jedna z věcí, která pomůže Kirby v pátrání. Pokud máte citlivější povahu, pak byste měli vědět, že Harper vraždí chladnokrevně a brutálně.

Hrůza v této knize nepramení z toho, že byste šli sami temným lesem, ale z toho, že jste se v něm setkali s Harperem. Vražda Kirby je zmíněná hned v prvních kapitolách, takže víte, jak je možné, že dívka přežila. Její pátrání probíhá chronologicky a Harper má tu výhodu, že se může objevit v roce, v jakém chce. Skvěle napsané jsou pasáže o tom, jak vnímá rozdíly mezi třicátými lety a dobou, v níž se zrovna nachází. Ještě lepší jsou pasáže věnované jednotlivým obětem. Dívky a ženy tu nejsou pouze do počtu, ale jde o plnokrevné uvěřitelné bytosti.

V „Dívce, která se třpytila“ bojuje Dobro se Zlem a vlastně až do poslední stránky netušíte, jak to dopadne. Celkový počet zavražděných vás bude nejspíš šokovat stejně jako absence citů a morálky u Harpera. Zápletky jsou promyšlené, Kirbyino pátrání má hlavu a patu a působí reálně. Autorčin styl je civilní a obyčejný. Beukesová totiž nepotřebuje silná slova, aby na vás dokázala přenést vztek, který cítí Kirby vůči svému vrahovi. I díky tomu je „Dívku, která se třpytila“ možné hodnotit jako zdařilý psychologický román.

Hodnocení: 80 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.