Jste zde: Recenze » Neseverský týden: Robert Dugoni - Hrob mé sestry

Neseverský týden: Robert Dugoni - Hrob mé sestry

Recenze

„Hrob mé sestry“ je inteligentní a chytlavá detektivka, která nezapře mužský rukopis. Spolu s hlavní hrdinkou budete řešit dvacet let starý případ vraždy a rovnou vám říkám: Připravte si kapesníky. „Hrob mé sestry“ je nejen skvělá krimi, ale také jímavý příběh o lásce. Aniž by autor sklouzl ke kýči, hravě strčil do kapsy všechny autorky píšící podobný žánr.

Román „Hrob mé sestry“ zaznamenal hned po vydání obrovský úspěch, což je ale v kontextu vcelku pochopitelné. Američan Robert Dugoni vystudoval žurnalistiku a tvůrčí psaní a po promoci pracoval jako novinář a reportér. Poté ještě vystudoval práva a třináct let se živil právničinou. Díky tomu získal zkušenosti v oboru a vypiloval si svůj styl. Teprve poté se rozhodl napsat svou prvotinu. Na tři roky opustil lukrativní práci, zavřel se v kamrlíku a napsal tři knihy, které ho proslavily.

„Hrob mé sestry“ je klasická detektivka hádanka s prvky thrilleru i krimi. Hlavní hrdinkou je dvaačtyřicetiletá policistka Tracy, která se stále nedokáže vyrovnat s tím, že se jí před dvaceti lety ztratila milovaná sestra Sarah. Sarah se tehdy s Tracy zúčastnila střelecké soutěže, ze které se už nikdy nevrátila domů. Po oblíbené dívce začala okamžitě pátrat rodina i místní policie. To, jaké důsledky mělo neštěstí pro Tracy a její rodiče, se dozvídáte postupně a jaksi mimochodem. Autor na vás nenaléhá, nepřesvědčuje vás a nehodnotí. Prostě a bez sentimentu vypráví příběh jedné tragédie, která se vám chtě nechtě zaryje pod kůži.

Po přečtení anotace možná získáte falešný dojem, že vás autor nemůže ničím překvapit a že podobné příběhy byly napsané už tisíckrát. Ano, některé autorky se uchýlily k podobnému tématu, ale tahle kniha není bezduchá romance, kde hrdinka hledá šíleného psychopata. „Hrob mé sestry“ je chytré čtení, ve kterém nechybí psychologický vývoj postav, množství zápletek a šokující rozuzlení. S pointami se nečeká až na konec a autor vás neustále něčím překvapuje. Pasáže z vyšetřování Dugoni pojal z hlediska postav a živé jsou i kapitoly odehrávající se u soudu.

Tracy se na začátku románu vrací do kraje svého dětství, protože vše nasvědčuje tomu, že bylo nalezeno tělo její sestry. Místní policisté nejsou z jejího vměšování nadšení, ale jak se ukáže, jejich motivace je úplně jiná, než byste čekali. Autor se nebrání využít klišé detektivní literatury, ale měli byste vědět, že je to úmysl a de facto jedna velká falešná stopa. V „Hrobu mé sestry“ jsou důležité všechny detaily a byla by chyba cokoliv podcenit nebo polevit v ostražitosti. Všechno souvisí se vším a všechno do sebe zapadne jako puzzle. Asi největší poklona knize je, že si na konci řeknete: To jsem ale hlupák. Proč jsem to nevyřešil, když jsem měl všechna vodítka přímo před očima?

Vlastně až v závěru pochopíte, proč se aktéři chovali tak, jak se chovali. Dugoni a jeho postavy přináší vlastní pohled na morálku i spravedlnost a i díky tomu je kniha nesmírně lidská a citlivá. Příběh ocení jak muži, tak ženy a klidně se s vámi vsadím, že z něj budou naměkko i chlapi, kteří si o sobě myslí, že je nic nerozhází. Autorův styl je civilní, strohý a oproštěný od všeho, co by mohlo vyvolávat emoce. Dugoni není brutální, cynický a ani se nesnaží dojmout. Jeho styl je civilní, repliky přirozené a je těžké rozhodnout, zda mu jdou lépe popisy, nebo dialogy.

Pokud máte rádi detektivní příběhy, pak by „Hrob mé sestry“ neměl uniknout vaší pozornosti. A přečtěte si jej i vy, kterým „stačí pouze“ kvalitní vytříbená próza. Robert Dugoni vám předvede, jak se mají vyprávět příběhy. Pokud se sami pokoušíte psát, pak berte jeho román jako učebnici tvůrčího psaní.

Hodnocení: 95 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2018 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.