Jste zde: Recenze » Neseverský týden: Robert Galbraith - Ve službách zla

Neseverský týden: Robert Galbraith - Ve službách zla

Recenze

Třetí příběh Cormorana Strika a jeho sličné sekretářky Robin je víc thriller než klasická detektivka. Oběma hlavním hrdinům půjde o život a oni si během pátrání po vrahovi vyjasní, jaké city k sobě chovají. Román „Ve službách zla“ má inteligentní zápletku, je napínavý a napsaný více než slušně.

Pokud patříte k hrstce těch, kteří nevědí, kdo se skrývá pod mužským pseudonymem Robert Galbraith, pak vězte, že toto jméno si pro své detektivky vybrala anglická autorka Joanne Rowlingová (1965), duchovní matka Harryho Pottera. Rowlingová nechtěla sázet na své slavné jméno a také si chtěla ověřit, zda je schopná napsat úspěšnou detektivku. Nutno podotknout, že detektivní debut „Volání kukačky“ přijali pochvalně čtenáři i literární kritici.

Robert Galbraith navazuje na dlouhou tradici anglických detektivek, a tak máte při jejich čtení pocit, že jste se ocitli v době Agathy Christie. „Volání kukačky“ i „Hedvábník“ mají všechny znaky klasické detektivky – hádanky, kdežto aktuální román „Ve službách zla“ je více thrillerový a dá se říci, že i americký. Od začátku knihy můžeme sledovat myšlenky a chování zločince, který je tu označován jako vrah. Tento vrah se zaměřuje na mladé ženy, které vraždí obzvláště brutálním způsobem.

V jeho hledáčku se ocitne i Robin, kterou pracovně nazývá Sekretářka. Vrahovo počínání je do jisté míry chladnokrevné a logické a jedním z jeho cílů je ublížit Cormoranovi. Do děje skočíte ve chvíli, kdy Robin převezme v kanceláři svého šéfa balíček, ve kterém je uříznutá ženská noha. Cormoran i Robin se pouští do pátrání po vrahovi, přičemž mají na výběr z několika podezřelých. Detektivní linie je tedy jasná a přímočará. To, co je příjemným bonusem, je prostor, který autor věnoval vztahu Cormorana a Robin.

Ve „Volání kukačky“ Cormoran Robin najal do své soukromé detektivní kanceláře, a v „Hedvábníkovi“ si oba uvědomili, že je jim dobře v přítomnosti toho druhého. „Ve službách zla“ vám dává nahlédnout do minulosti obou postav, přičemž v případě Robin odhalíte několik ošklivých věcí. Jak se proměňuje vztah mezi Cormoranem a Robin, mění se i vztah mezi Robin a jejím snoubencem. V knize se seznámíte i s Robininou rodinou a záleží jen na vás, jak tyto pasáže ohodnotíte.

Mně tato soukromá linie přišla fajn, protože příběh díky ní získal další rozměr. Ale umím si představit, že milovníci strohých detektivek bez chuti a zápachu budou rozčarovaní a něco z románu označí za klišé z červené knihovny. Faktem ovšem je, že „Ve službách zla“ čítá přes pět set stránek a neumím si představit, že bych četla pouze o hledání vraha, byť masového. Galbraith vám ohledně svých hlavních hrdinů neřekne všechno, což je velmi dobrý tah. Budete zvědaví a po přečtení (pokud k tomu nedošlo již dříve) románu „Ve službách zla“ si uvědomíte, že jste na Cormoranovi a Robin závislí.

Z autorčina stylu je znát, že je zvyklá psát rozsáhlé ságy. Popisů i dialogů je tady tak akorát a poměrně dost prostoru dostaly emoce a pocity aktérů. Postavy selhávají, občas šlápnou vedle a ne všechno se jim podaří, takže působí nesmírně lidsky a vám nebude dělat problém se s nimi ztotožnit. Paradoxně vám to nebude dělat problém ani u vraha. Celkově je „Ve službách zla“ nadprůměrná, dobře napsaná detektivka s řadou překvapivých zvratů. Jestli máte rádi detektivní příběhy (obzvláště ty klasické anglické), pak by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti.

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.