Jste zde: Recenze » Recenze: Agnete Friis - Záblesk

Recenze: Agnete Friis - Záblesk

Recenze

Ella to v životě neměla vůbec jednoduché. Její otec byl odsouzený za vraždu její matky a děvče od té doby střídalo jeden ústav za druhým. Teď je jí osmadvacet let a sama se stará o jedenáctiletého syna. Mladá žena prožívá záchvaty úzkosti, hrozí jí odebrání syna, ale to není nic proti tomu, jaké hrůzy na ni čekají, když se rozhodne vrátit do místa svého dětství.

Dánská spisovatelka Agnete Friis (1974) dlouhá léta pracovala jako novinářka a kromě toho se věnovala literatuře pro mládež. V roce 2008 se jako spoluautorka podílela na detektivce „Chlapec v kufru“ a tento román znamenal zásadní průlom v její kariéře. Kniha byla přeložena do třiceti jazyků a byla začátkem veleúspěšné série s Ninou Borgovou. Psychologický thriller „Záblesk“ z nakladatelství Motto je autorčnou první knihou, kterou napsala sama.

Dánští recenzenti chválí Friis za to, že se vydala ve šlépějích Agathy Christie, a pokud se v dílech Královny detektivek vyznáte, uvědomíte si, že Friis využila něco, co se u Christie objevilo minimálně dvakrát. Jde o lidskou tragédii nebývalých rozměrů a čtenářsky vděčné téma. Zločin a pointa vás zasáhnou na nejcitlivějším místě a myslím, že s vámi pořádně zamávají. Zatímco Christie se soustředila na zápletky, Friis dala přednost své hlavní hrdince. Osmadvacetiletá Ella je mladá delikventka s asociálními sklony, která vlastně ani nemůže za to, jaká je. V minulosti prožila řadu traumat a obdivuhodné je, že se rozhodla postavit na vlastní nohy.

O svém životě i špatných rozhodnutích vypráví s nadhledem a sebeironií a rozhodně se vás nebude snažit přesvědčit o tom, že je obětí okolností. Ella je zatraceně chytrá, stojí oběma nohama pevně na zemi a nedělá si zbytečné naděje. Peníze na obživu získává sbíráním prázdných lahví a ona i jedenáctiletý syn Alex jsou závislí na sociálních dávkách. Když hrozí, že jí stát syna odebere, unese ho a odjede s ním do míst, kde kdysi žila. Společně se ukryjí v domku patřícího její babičce a Ella si poprvé uvědomí, že se tu muselo odehrát něco ošklivého, co si její vědomí odmítá připustit.

V této fázi se z geniálního a neuvěřitelně reálného psychologického thrilleru stává klasická detektivka hádanka, ve které jde o to vyřešit dávný zločin. Všichni mají za to, že Ellin otec zastřelil její matku, ale vy správně tušíte, že ve skutečnosti to bylo úplně jinak. Ella se seznamuje se staronovými sousedy a s hrůzou si začíná uvědomovat, že platí ono okřídlené rčení o tom, že staré hříchy mají dlouhé stíny. Ella ani čtenář netuší, z jaké strany jí hrozí nebezpečí, a řeknu vám, že vyústění příběhu je jedno z nejlepších, s jakým jsem se kdy setkala. A když jsem poukázala na Agathu Christie, tak vězte, že Friis od ní nic neopsala, ale vydala se vlastní cestou, která je snad ještě o něco drsnější.

„Záblesk“ je neskutečně čtivý a napínavý příběh, se kterým mohou mít problém pouze ti, kteří dbají na spisovný jazyk a vkusné vyjadřování. Jak jste asi pochopili, Ella je pěkně od rány a tomu je přizpůsobený i její slovník. Na druhou stranu jí ale nechybí vřelost a pokora k životu. Ač se to nezdá, má v sobě i citlivou stránku a možná by dokázala být i něžná. Když jí dáte šanci a lépe ji poznáte, zamilujete si ji stejně jako já.

Hodnocení: 100 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.