Jste zde: Recenze » Recenze: Anna Ekbergová - Šťastně až do smrti

Recenze: Anna Ekbergová - Šťastně až do smrti

Recenze

Je jim padesát, jsou manželé a do jejich života vstoupí mladá atraktivní architektka. Banální trojúhelník? Jenomže to by si někdo z aktérů nesměl pohrávat s myšlenkou na vraždu. Tenhle psychologický thriller vás přiková k židlím a vy se ani nepokoušejte hrát si na amatérské detektivy. Tady je totiž všechno jinak, než byste čekali.

Anna Ekbergová je společným pseudonymem dánské dvojice autorů Anderse R. Klarlunda a Jacoba Weinreicha. Klarlund pracoval dlouhá léta jako režisér a scénárista. Na svém kontě má řadu výjimečných filmů a do světa literatury vstoupil v roce 2009. Weinreich se proslavil jako autor románů pro děti a mládež. Napsal jich pětadvacet a kromě toho se podílí i na psaní filmových scénářů a rozhlasových her. Z právě řečeného vyplývá, že oba pánové jsou obratní stylisté, kteří znají finesy spisovatelů i scénáristů.

Dvojice spolu napsala již několik thrillerů pod pseudonymem A. J. Kazinski. U nás vyšly knihy „Poslední dobrý muž“ a „Spánek a smrt“.  Kazinski využívá čtenářsky vděčné motivy z žánru detektivky i hororu a podobně pojatá je i aktuální novinka z nakladatelství Metafora. „Šťastně až do smrti“ je druhou knihou z tohoto nakladatelství, protože Metafora již vydala milostný thriller „Ztracená“. Anna Ekbergová si potrpí na originální příběhy, ve kterých zesměšňuje žánrová schémata a klišé, a vy ji za to budete milovat.  

„Šťastně až do smrti“ je příběh o lásce, o naději, ale také o chamtivosti a zlu, které dřímá v každém z nás. Její postavy nejsou černo-bílé, nikdo není bez viny a vy ani po přečtení knihy nebudete vědět, co ke které postavě cítíte. Se sympatiemi budete nejspíš šetřit a je velmi reálné, že všechny do jednoho budete nenávidět. Pokud dáte na název a budete čekat sladkobolnou romanci, potom jste na omylu. Tohle je plnokrevný thriller plný zločinů, kde se všechno točí kolem vraždění. Co se týče názvu, autorka podlehla svému smyslu pro ironii a drsný černý humor.

Také raději neřešte to, co se píše v recenzi, protože jde o pouhý vrcholek ledovce. Ano, manžel se rozhodne zavraždit svou manželku kvůli milence, ale tím teprve všechno začíná. „Šťastně až do smrti“ je na jednu stranu báječná pohádka ve stylu klasických detektivek, ale zároveň je to reálně působící psychologický román. Ekbergová píše o tom, jaký život je, a rozhodně si nedělá o nikom žádné přehnané iluze. Snad každý má nějakého kostlivce ve skříni a je úžasné sledovat, co všechno jsou lidé schopní udělat proto, aby skryli svá tajemství. „Štastně až do smrti“ je cynická sonda do myšlení vraha (nebo vrahů?) a vás bude šokovat, jak málo stačí k tomu, aby se z na první pohled normálního jedince stal zločinec.

A i když si budete říkat, že jde jen o autorčinu fantazii, nedá vám to, abyste nepřemýšleli o tom, jak byste se zachovali vy. „Šťastně až do smrti“ je strhující thriller s obrovským filmovým potenciálem, který se s největší pravděpodobností stane bestsellerem po celém světě. Zároveň je to niterný a intimní příběh plný bolesti. Hrdinové před vámi obnaží své temné duše a vy jim uvidíte, až do žaludku. Ano, nebude to nic hezkého a vám bude běhat mráz po zádech, ale my už přece víme, že lidé jsou schopní všeho, že?

Hodnocení: 100 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.