Jste zde: Recenze » Recenze: Arne Dahl - Šest krát dva

Recenze: Arne Dahl - Šest krát dva

Recenze

Na první pohled to vypadá jako klasická hádanka, ve které je nutné vyřešit dávný zločin. Ve skutečnosti je tenhle příběh tak napínavý a děsivý thriller, že nebudete mít na nějaké dedukce čas. Arne Dahl opět prokázal, že v žánru detektivky patří k absolutní špičce. Konkurenti závidí a čtenář žasne, jak je možné něco takového vymyslet.

Švédský spisovatel a redaktor Arne Dahl (1963) pracoval dlouhá léta jako literární kritik, což je na jeho psaní patrné. Na svém kontě má téměř dvě desítky thrillerů, za které získal řadu významných ocenění, ale pravda je, že jeho dosavadní způsob psaní byl natolik svérázný, že s ním mohli mít někteří čtenáři nemalé problémy. Pro Dahla byl typický intelektuální a kultivovaný styl plný knižních výrazů a neobvyklých slovních spojení.

Zatímco vůči slovesům a krátkým větám měl jistou averzi, s oblibou na sebe nabaloval všemožná přídavná jména a příslovce. V naprosto odlišné poloze ho ukázal až thriller „Sedm minus jedna“, který stejně jako novinku „Šest krát dva“ vydalo nakladatelství Mladá fronta. Obsah zvítězil nad formou a vy se můžete těšit na komplikované zápletky, řadu intrik a strhující tempo vyprávění. „Šest krát dva“ je druhým dílem zamýšlené série a nijak nepřeháním, když řeknu, že dvojka je ještě lepší než jednička.

Dahl s gustem popírá všechna schémata a klišé žánrové literatury a snad v každé kapitole na vás čeká parádní překvapení. „Šest krát dva“ tematicky navazuje na předchozí díl, ale pokud jste knihu nečetli, nic se neděje. Dahlovi hrdinové vás stručně a čtivě zasvětí do situace, abyste věděli, na čem jste. Kniha je skvělým koktejlem namíchaným z amerických thrillerů o sériových zabijácích, z temných a zádumčivých severských krimi románů a klasických hádanek založených na hledání stop.

V knize „Sedm minus jedna“ se poprvé představila dvojice svérázných vyšetřovatelů Sama Bergera a Molly Blomové. Sam působil jako policista, ale nyní je z něj štvanec před spravedlností a bývalými kolegy. Molly pracovala pro tajnou službu, a i když Samovi pomáhá, až do poslední chvíle nebudete tušit, co má za lubem a jak to s ní vlastně je. Ti dva se shodou okolností spřáhli, ale vše nasvědčuje tomu, že každý z nich skrývá pár ošklivých tajemství. A aby toho nebylo málo, dějem zahýbe Samova bývalá parťačka Desiréé.

Dahlovi se naprosto famózním způsobem podařilo spojit osobní životy hlavních hrdinů s vyšetřováním. Důležité jsou tady vztahy a kniha místy připomíná špionážní thriller plný intrik a konspiračních teorií. Atmosféra je téměř hororová a neúprosný boj s časem připomíná žánr noir. Naši tři hrdinové začnou šťourat ve starém případu, a jak už to v podobných příbězích bývá, další vraždy na sebe nenechají dlouho čekat. Jejich pátrání probíhá navzdory policii a vy se připravte na řadu akčních scén, při kterých půjde o život.

„Šest krát dva“ je strhující čtení s nesporným filmovým potenciálem. Dahlův nový styl psaní si vás podmaní svou přímočarostí a surovým cynismem a vy budete okouzleni scénami a motivy, jaké se ještě nikdy v detektivce nevyskytly. Konzervativnější čtenáři možná namítnou, že děj je až překombinovaný, ale já tvrdím: Jen houšť a větší kapky! Takhle skvělých příběhů je totiž jako šafránu. A jsem velice zvědavá, s čím přijde Arne Dahl příště. Už teď si nasadil tak vysokou laťku, že je nemožné ji překonat.

Hodnocení: 100 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.