Jste zde: Recenze » Recenze: Bobbie Peers - Zloděj luridia

Recenze: Bobbie Peers - Zloděj luridia

Recenze

William je osmiletý rozumbrada a introvert. Šťastný je, když si pročítá dědečkovy encyklopedie nebo když provádí amatérské pokusy. Jednoho dne se přihodí něco, co obrátí jeho život vzhůru nohama. „Zloděj luridia“ trochu připomíná Harryho Pottera a trochu Indiana Jonese. Tenhle norský thriller uspokojí malé i velké čtenáře.

Nor Bobbie Peers (1974) je známý režisér a scénárista, jehož filmy získaly řadu ocenění. „Zloděj luridia“ je jeho literárním debutem a prvním dílem zamýšlené série o chlapci Williamu Wentonovi. Tuhle dětskou detektivku u nás vydalo nakladatelství Kniha Zlín a norští čtenáři měli již možnost přečíst si i volné pokračování. „Zloděj luridia“ je akční thriller plný záhad a šifer, se kterými si neví rady ani nejchytřejší dospěláci. Ačkoliv je kniha prioritně určená dětem, na své si přijdou i starší čtenáři. Autorovi se podařilo najít tu správnou míru, aby neodradil nejmenší a zároveň nenudil starší ročníky.

Pokud milujete detektivky stejně jako já, nejspíš se budete pokoušet vyřešit záhady, kterých je tady hned několik. Upřímně řečeno, byla jsem vedle jak ta jedle. Peers využil některé známé motivy ze sci-fi románů nebo filmů a tak nějak předpokládá, že tato klišé všichni známe. Čtenáře to ukolébá, příběh podcení a potom se nestačí divit. Ano, jsou tady padouchové stejně jako klaďasové, jenomže mně dělalo problém určit, kdo je kdo. Podezírala jsem nesprávné lidi, a když se na scéně objevil největší záporák, vůbec mi to nedošlo.

Každá věková skupina si tu najde své a řekla bych, že děti ocení i to, jak Peers dokáže zesměšnit protivné a arogantní týpky. Dospělý čtenář se bude shovívavě usmívat, ale děti dostanou zaručeně záchvat smíchu. Typickou směšnou figurkou je tady Williamův učitel, pan Humburger. Ten si na našeho hrdinu zasedl, protože mu nemůže odpustit, že je sečtělejší a vzdělanější než on. To, co se učiteli přihodí a co rozesměje každé dítě, nemá nic společného s Williamem, ale podle pohádkového principu si za to může učitel sám.

William není zrovna typický školák a vy můžete postupně odkrývat jeho tajemství. Příběh začíná ve chvíli, kdy se chlapci podaří před zraky veřejnosti vyluštit šifru, která se zdá jako neřešitelná. Rodiče jej varují, aby nikde nepředváděl svoje výjimečné schopnosti, ale znáte to. Média šílí a William netuší, co provedl. V domě jeho rodičů se objeví zločinci a Wiliam má co dělat, aby si zachránil holý život. Z Norska prchá do Anglie, kde se stává jedním z kryptologů v instituci, která je plná robotů a svérázných vědců. William se spřátelí s některými studenty i kantory, ale radím vám, nepolevujte v detektivní ostražitosti a buďte ve střehu.

William se postupně dozvídá, jak instituce funguje a co je jejím smyslem. Profesoři si před ním šeptají o nejlepším kryptologovi všech dob a Wiliamovi dochází, že ho vlastně zná. Velkou roli tu má luridium, což je kov s neuvěřitelnými vlastnostmi. Detektivní záhady jsou logicky vysvětlené a vy budete žasnout, jak do sebe všechno zapadá. Předvídat vývoj příběhu je zhola nemožné a jediné, co uhádnete, je závěr knihy. Protože jde o dětský příběh, Peers si (naštěstí) musel odpustit dvojznačnosti a otevřený konec. Ve finiši vás čeká parádní happy and, ale to k žánru patří a má to tak být.

Pokud si vaše ratolesti s oblibou hrají na amatérské detektivy, pak je vaší povinností jim „Zloděje luridia“ koupit. Příběh se bude líbit všem, kdo mají rádi akci, napětí a inteligentní zápletky. William je na první pohled zakřiknutý chlapec bez přátel a kniha je skvělým poselstvím pro všechny Williamy, kteří se trápí tím, že nezapadají mezi své vrstevníky.

Hodnocení: 90 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.