Jste zde: Recenze » Recenze: Camilla Läckberg - Vlastní spravedlnost

Recenze: Camilla Läckberg - Vlastní spravedlnost

Recenze

Podivná nehoda, která nedává smysl… Podivné úmrtí účastnice reality show, které nedává smysl… Co když spolu souvisí? Co když mají společného jmenovatele? Patrik Hedström tentokrát čelí těžkému případu. Času málo, vyčerpání je přímo hmatatelné a proměnných tolik, že neví, kam se vrhnout… Jde jen o náhody nebo se děje něco mnohem děsivějšího?

Camille Läckberg je právem přirazen titul královny severské krimi. Hravě se totiž vyrovná s krutou severskou zimou, stejně jako s mrazivými zápletkami, které si zaslouží pozornost. Oproti svým mužským protějškům do svých příběhů přidává o špetku více emocí, které jsou jí stejně vlastní jako tísnivá krutost smrti. Její místo v knihovničce mez severskými detektivkami je samozřejmostí.

4. díl série příběhů Eriky Falckové & Patrika Hedströma nijak nevybočuje z linie, kterou autorka nastavila v předchozích dílech. Rozjezd je poněkud pomalejší. Dlouho přešlapuje, ačkoliv hned ze začátku naznačí zločin. Působí trochu neohrabaně. Poté, co se přidá pochmurné prostředí reality show, se čas jakoby zastaví. Parta nešťastných dětí pod vlivem alkoholu a svého bídného života. Čtenář trochu rozpačitě čeká na to, až se konečně začne něco dít.

Nakonec se ale objeví stará známá Läckberg a začne rozplétat zašmodrchané klubko událostí, které nakonec vyústí v hrůzný závěr přesně tak, jak očekáváme. Přidejme k tomu osobní emoce našich oblíbenců a máme hotovo. 

Na Camille Läckberg je perfektní to, že do víceméně typicky severského stylu, který je opravdu studený a pochmurný, dokáže dostat spoustu emocí. Od osobních pochybností, přes profesní klopýtání až po deziluzi čerstvě dospělých, kteří se snaží najít místo v životě a pořád tápou. Surovost a smutek její promluvy jsou opravdové.

Hlavní postavy rostou s každým dílem. Když se podívám na pozdější Andělíčkářku nebo Krotitele, jsou vyzrálejší, rozhodnější. Tady z nich ještě mírně čiší nervozita a osobní tápání. Ale to k tomu patří. Pokud chce někdo psát sérii, musí s postavami umět pracovat, jinak zůstanou ploché a těžko uvěřitelné.

Možná uhodnete pointu dřív, než se dostanete na konec knihy. Ale nenechte se odradit. Ošidili byste se i o to pěkné, co život dokáže přinést. Ačkoliv může tento díl patřit mezi ty průměrnější, stojí za to si ho přečíst.

Tereza Bártová

fototerarium.com

Foto: Tereza Bártová

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.