Jste zde: Recenze » Recenze: Carl-Johan Vallgren - Svině

Recenze: Carl-Johan Vallgren - Svině

Recenze

Thriller „Svině“ je zhmotnění všech vašich nočních můr. Čtení je to drsné, pochmurné a neuvěřitelně pesimistické. Carl-Johan Vallgren ve vás vyvolá deprese, i když za to nejspíš nemůže. On prostě píše jen o tom, jaké věci skutečně jsou, a jestli něčím pohrdá, tak je to naivní nasazování růžových brýlí. „Svině“ vyvolá mrazení po celém těle a nedivila bych se, kdyby se vám udělalo špatně od žaludku.

Carl-Johan Vallgren (1960) je švédský autor a rockový zpěvák, který vydal již dvanáct knih. V předešlé knize „Chlapec ve stínu“ se představil výstřední Danny Katz, který se stal autorovou nejznámější postavou a je jedním ze tří hlavních hrdinů aktuálního románu „Svině“. Danny je zvláštní nátura, která nemá nic společného s detektivními pátrači, o kterých jste dosud četli. On se vymyká vlastně už tím, že není žádný detektiv. Je to typický ztroskotanec s duší plnou šrámů a prototyp toho, co si představím pod pojmem „hrdina severské krimi“.

Danny se narodil v rodině židovského učitele a po smrti rodičů se ocitl v dětském domově. Tady se setkal s drogami a postupně se stal závislým. Jako mladistvý byl obviněný z brutálního zločinu a je vlastně zázrak, že se mu podařilo vystudovat a stát se tlumočníkem a expertem na výpočetní techniku. Dětství a dospívání jej poznamenalo tak, že ho odborníci hodnotí jako nepřizpůsobivého a labilního psychopata. Danny neumí vycházet s lidmi a ženy udělají nejlépe, když se mu vyhnou. Ve „Svini“ nedostal tolik prostoru jako v románu „Chlapec ve stínu“, ale díky komplikovaným zápletkám a akčním scénám si ho užijete do sytosti. Navíc se dozvíte ledacos z jeho minulosti a odhalíte pár rodinných tajemství.

Thriller „Svině“ se skládá ze tří na první pohled nezávislých linií vyprávění. Všechny jsou pochmurné, krvavé a neuvěřitelně surové. Danny, který si slíbil, že bude žít ctnostně, se opět ocitá v roli amatérského pátrače. Jeho starý známý spáchal za podivných okolností sebevraždu a Danny je snad jediný, komu úmrtí připadá podezřelé. Ramón byl feťák, dealer heroinu a pasák, takže s Dannym navštívíte drogová doupata a místa, kde můžete přijít o život i za bílého dne. Hrdinou druhé linie je Jorma Hedlund, který sám sebe považuje za napraveného zločince. Jenomže kdo by odolal nabídce několika milionů, co můžou kápnout z přepadení auta narvaného penězi?

Jorma vymyslí geniální loupežné přepadení, ale jeho plán selže. Spoluviníci jsou chyceni a jeden z nich je zavražděn. Jorma prchá do lesů, aby si zachránil holý život, a i když se tomu brání, okolnosti ho vtáhnou do děsivého spiknutí. Třetí linie se točí kolem společné známé Jormy a Dannyho. Eva Westinová vyrůstala na ulici a po několika letech závislosti na heroinu se rozhodla skoncovat s minulostí a začít znovu. Vystudovala práva a my se s ní setkáme ve chvíli, kdy si buduje kariéru coby státní zástupkyně.

Tato trojice se už nějakou dobu nestýká, a tak zúčastnění nemají potuchy o problémech ostatních. Čtenář sice sleduje, co se děje, ale děj je tak komplikovaný, že potrvá hezky dlouho, než vám docvakne, co s čím souvisí. Všem třem jde z různých důvodů o život a řeknu vám, že autor se se svými postavami rozhodně nemazlí. Krev teče proudem, intriky jsou na denním pořádku a věřit není komu. V jiných příbězích byste se mohli spolehnout například na policii nebo na hlavní hrdiny, ale naše trojice má co skrývat a policie je zkorumpovaná od pěšáků až po nejvyšší šéfy.

Jako realita by „Svině“ byla otřesná, ale když budete myslet na to, že je to všechno jen fantazie, přinese vám úžasný čtenářský zážitek. Ve „Svini“ jsou snad všechny druhy kriminality a většina hororů, které dnes vycházejí, jsou proti téhle knize jen velmi slabý čajíček. Pokud máte rádi cynické příběhy pokropené krví a plné nechutných detailů, rozhodně si přijdete na své.

Hodnocení: 90 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.