Jste zde: Recenze » Recenze: Carolina Neurathová - Zaslepení

Recenze: Carolina Neurathová - Zaslepení

Recenze

Beatrice Farkasová pracuje jako finanční reportérka pro největší švédské noviny zaměřené na hospodářství. Když dostane od důvěryhodného zdroje informace o čachrech a machinacích ve Stockholmské obchodní bance, okamžitě všechno zveřejní. Místo sólokapra se však dočká vyhazovu.

Švédská spisovatelka Carolina Neurathová (1985) je finanční reportérka a ekonomická zpravodajka v deníku Svenska Dagbladet. Za svou investigativní práci v oblasti bankovnictví posbírala hezkou řádku ocenění a jejích článků si všimli i v zahraničí. Neurathová napsala dvě reportážní knihy a „Zaslepení“ jsou její románovou prvotinou. Příběh je prvním dílem ze zamýšlené série s novinářkou Beatricí Farkasovou, kniha dostala nálepku finanční thriller a právě ji vydává nakladatelství Host.

Nevím, nakolik je kniha autobiografická, ale umím si představit, že Beatrice je ve skutečnosti Carolina. Jde o báječně vykreslenou a neuvěřitelně reálně působící postavu, která sama utáhne celou knihu. Tahle svérázná mladá dáma vás doslova uhrane a vy jí budete celou dobu viset na rtech. Beatrici nelze nemít rád a rozhodně je to snadno zapamatovatelná persona, které prorokuji velkou budoucnost. Ve svém prvním dobrodružství se pouští do boje proti nejvlivnějším švédským finančníkům z prestižní Stockholmské obchodní banky.

Beatrice coby zkušená finanční analytička už nějakou dobu tuší, že Stockholmská obchodní banka nemůže mít takové výsledky, jaké oficiálně udává. Spousta věcí nesedí, ale když se pokusí získat vyjádření od kompetentních zástupců banky, nestačí se divit, co následuje. Beatrice jako správná žena činu rozhodí sítě a nedá si pokoj, dokud se jí nepodaří získat významného spojence z banky. Ačkoliv se všechno točí kolem zločinů, jedná se o kriminalitu bílých límečků a vy od začátku víte, co se děje.

„Zaslepení“ tedy nejsou typická detektivka, kde až do poslední kapitoly netušíte, kdo je vrahem. Ano, dojde tady k několika úmrtím, ale ani na nich není nic záhadného. Kouzlo tohoto příběhu není v odhalování tajemství, ale v tom, že můžete zblízka sledovat pád jedné z největších švédských bank. Velkou roli zde má několik ekonomů, z nichž jeden je horší než druhý. Upřímně řečeno, všichni do jednoho jsou odporní hajzlíci bez svědomí a soucitu. Jako živé bytosti by byli vyloženě nechutní, ale jako literární postavy fungují dokonale.

Zatímco se pánové snaží vytunelovat banku, intrikují a vzájemně si škodí, Beatrice se snaží odhalit jejich špinavé praktiky. Čtenář se baví tím, jak ji vodí za nos, a zároveň jí drží palce, aby jim pořádně nakopala zadky. Pro příběh jsou důležití i běžní zaměstnanci banky, protože mnozí z nich se zadlužili a nakoupili akcie svého zaměstnavatele. Kdyby banka vyhlásila bankrot, nedostali by ani korunu a pro některé by to znamenalo životní tragédii. Je zajímavé sledovat, jak se mění jejich charakter, a v tomhle ohledu kniha funguje jako čtivá psychologická studie.

Napětí graduje, lidé jsou čím dál zoufalejší a je příjemné z klidu domova sledovat, jak se bortí něco, co bylo považováno za nezničitelné. Konec je poměrně překvapivý a to, co vás bude šokovat nejvíc, je zjištění, co jsou někteří z nás schopní udělat. Zřejmě nemusím říkat, že Beatrice odvedla skvělou práci, za kterou by si zasloužila metál. Zda se tak stane, to už si zjistěte sami. Pokud máte rádi intrikány a všemožné konspirace, potom by „Zaslepení“ neměli uniknout vaší pozornosti. A protože Carolina Neurathová ví, o čem mluví, jako bonus od ní odkoukáte pár triků pro případ, že byste přišli k velkým penězům a rozhodli se je investovat.

Hodnocení: 80 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.