Jste zde: Recenze » Recenze: Christoffer Carlsson - Padající detektiv

Recenze: Christoffer Carlsson - Padající detektiv

Recenze

Švédský thriller „Padající detektiv“ je tak severský, že severštější už ani být nemůže. Hlavní hrdina se potýká s řadou problémů, mezi kterými nechybí závislost na drogách a hrozící vyhazov z řad policie. Zločin souvisí s rasismem a nenávistí vůči přistěhovalcům, a když k tomu připočtete drsné zimní počasí, vyjde vám příběh, který by mohl sloužit jako šablona pro začínající severské autory.

Švéd Christoffer Carlsson (1986) vystudoval kriminalistiku a dodnes tento obor přednáší na univerzitě. Do světa literatury vstoupil před šesti lety románem „Případ Vincent Franke“, který se okamžitě stal švédským bestsellerem. Neméně úspěšný byl i následující román „Jednooký králík“. Carlssonovy detektivky u nás vydává nakladatelství Panteon a „Padající detektiv“ je druhým dílem volně navazující série s detektivem Leem Junkerem. První díl se jmenuje „Neviditelný muž ze Salemu“ a vyšel minulý rok.

Už v této knize autor prokázal, že mezi své kolegy vnesl svěží vítr. Carlsson je originální, nebojí se bořit tabu a je neuvěřitelně lidský. „Neviditelný muž ze Salemu“ byl o šikaně dětí a dospívajících a troufnu si říct, že aktuální „Padající detektiv“ je o šikaně mezi dospělými. Carlsson nezapře svou profesi, a tak by jeho novinka mohla sloužit jako odborná studie o lidech, kteří se nedokážou smířit s tím, že mezi nimi žijí lidé, kteří jsou nějakým způsobem odlišní.

Obětí vraždy je zde sociolog zabývající se výzkumem chování extrémistických pravicových a levicových skupin. Téma jeho dizertační práce je samo o sobě třaskavé, ale mnohem horší je, že tento sociolog byl kdysi významným členem jisté skupiny. Carlsson je až nepříjemně upřímný a ve svém surovém vyprávění si nebere servítky. Jiní by možná znásilnili pravdu a poupravili fakta, ale on ne. To, co se děje ve Švédsku v jeho knize, je otřesné kvůli míře nenávisti a násilí. Bohužel jde o věci, které se jednou mohou přihodit i v České republice.

Hlavní hrdina, policista Leo Junker, vypráví svůj příběh v první osobě a poněkud netradičně používá přítomný čas. Díky tomu je jeho realistické vylíčení událostí čtivé a vy máte pocit, že jste se ocitli v centru dění. Minulost se prolíná s přítomností a je důležitá pro pochopení celého příběhu. Carlsson není tuctový vypravěč a jeho text obsahuje řadu prvků používaných v poezii. Číst „Padajícího detektiva“ není zpočátku jednoduché, ale když se začtete, nikdo vás od příběhu neodtrhne.

Žánrově jde o krimi román založený na vyšetřování. Díky hlavní postavě je román intimní a velice osobní. Leo bojuje proti svým démonům, čelí několika nepřátelům a celou dobu se snaží zapomenout na čtvrť, ve které vyrostl a která jej zformovala v to, kým je. Při vyšetřování mu pomáhá nový parťák, který je záhada sama a nikdo neví, co si o něm myslet. Carlsson se velmi přiblížil kriminálnímu románu, a tak budete už v průběhu čtení tušit, kdo je pachatelem.

Váš zájem a pozornost udrží odkrývání tajemství a zvědavost, jak se vyvinou vztahy mezi jednotlivými aktéry. A pokud zrovna nebudete dedukovat, jak to celé bylo, můžete přemítat nad tím, jestli je vám hlavní hrdina sympatický nebo ne. Carlsson ovládá řemeslo a jdou mu dialogy i popisy. Jeho postavy mluví tak, jak odpovídá jejich věku a sociální skupině, takže jim věříte každé slovo. „Padající detektiv“ je skvělá ukázka toho, jak jde kultivovaně a čtivě psát o věcech, které se běžně probírají pouze ve specializovaných seminářích ze sociologie nebo kriminologie.

Hodnocení: 80 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.