Jste zde: Recenze » Recenze: David Lagercrantz - Muž, který hledal svůj stín

Recenze: David Lagercrantz - Muž, který hledal svůj stín

Recenze

Zřejmě neexistuje fanoušek severské krimi, který by neznal kultovní „Milénium“ švédského spisovatele Stiega Larssona. David Lagercrantz se odvážně pustil do pokračování trilogie a reakce fanoušků a literárních kritiků na sebe nenechaly dlouho čekat. Zřejmě nepřekvapí, že co člověk, to názor.

Když Stieg Larsson (1954 – 2004) vytvářel „Milénium“, nejspíš nepočítal s tím, jak tato trilogie zahýbe světem literatury. Romány ho proslavily po celém světě a Larsson se ve svém žánru stal spisovatelem číslo jedna. Po jeho smrti si dědicové a nakladatelé rychle spočítali, že by byl nesmysl nepokračovat v sérii, která se mezitím stala doslova fenoménem. Pokračování se ujal švédský novinář a spisovatel David Lagercrantz (1962), který v roce 2015 napsal kriminální román „Dívka v pavoučí síti“.

Kniha vyšla ve více než čtyřiceti zemích a prodalo se jí přes šest milionů výtisků. Pátý, předposlední díl série nazvaný „Muž, který hledal svůj stín“, vyšel současně ve dvaceti zemích. Českým čtenářům zprostředkovává celou sérii nakladatelství Host. Protože je kniha prezentována jako kriminální román, nemohu si stěžovat na nedostatek thrillerového napětí anebo šokujících záhad a komplikovaných zápletek typických pro klasické hádanky. Prim tu má hrát pozvolné a důkladné vyšetřování, což autor splnil. Přesto se nemohu zbavit pocitu, že plně nevyužil potenciálu, který se přímo nabízel.

Lisbeth Salanderová i Mikael Blomkvist do jisté míry opakují triky svých originálních předchůdců a v knize najdeme řadu motivů, které se objevily u Larssona. Lisbeth se představuje coby všehoschopná hackerka a nelítostná mstitelka a Mikael dostojí své pověsti investigativního reportéra. Lagercrantz možná až příliš ctil Larssona anebo se obával, aby jeho postavy nezastínily originál, ale kvůli tomu je výsledná dvojice jakoby bez jiskry a šarmu. Ano, jste zvědaví, jaká dobrodružství prožijí, ale na rtech jim zřejmě viset nebudete. Jedním z důvodů může být jistá rozvláčnost děje a druhým důvodem fakt, že autor využil reportážní styl založený na přemíře popisů.

Celková myšlenka není vůbec špatná, ale Lagercrantz zůstal někde uprostřed cesty a některé věci nedotáhl do konce. Jedna linie příběhu se týká údělu mladých muslimek šikanovaných vlastní rodinou. Ačkoliv jde o aktuální téma, nenajdete tu nic nového a překvapivého. Autor popisuje, co se běžně děje a o čem si můžete přečíst každý den v novinách. Mohem slibnější je linie, ve které se řeší několik dávných zločinů. V této linii se hodně umírá, čtenář může tipovat, co kdo udělal, a navíc je tu čtivá dojemná epizoda dvojčat oddělených krátce po narození. Muži na to budou mít patrně jiný názor, ale podle mě mohl autor klidně rozpracovat právě tuhle část příběhu.

Na druhou stranu ale chápu, že nechtěl sklouznout ke kýči ani k sentimentalitě, což by se nehodilo k Mikaelovu cynismu a Lisbethiným patologickým projevům. Celkově vzato, „Muž, který hledal svůj stín“ je důstojným a řemeslně dobře zpracovaným pokračováním Larssonovy trilogie, která (a to si přiznejme) stojí a padá s jeho ústřední dvojicí hrdinů. Ve finále je úplně jedno, co Lisbeth a Mikael vyvádějí, hlavní je, že tu vůbec jsou.

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.