Jste zde: Recenze » Recenze: Håkan Nesser - Münsterův případ

Recenze: Håkan Nesser - Münsterův případ

Recenze

„Münsterův případ“ je čtivý krimi román s prvky thrilleru i klasické detektivky – hádanky. Autor vám předestře záhadu, dodá přiměřený počet podezřelých a vlídně vás provází vyšetřováním, abyste na konci zjistili, že nic není tak, jak si myslíte. Nesser je mistr zkratky a jeden z mála spisovatelů detektivek, kteří si nechají pointu klidně až na poslední odstavec.

Švéd Håkan Nesser (1950) má humanitní vzdělání, a než se stal spisovatelem na plný úvazek, pracoval dlouhá léta jako pedagog. Jeho první román vyšel v roce 1988 a od té doby napsal hezkou řádku krimi románů. „Münsterův případ“ je šestý příběh ze série o vyšetřovateli Van Veeterenovi. Jeho dobrodružství nám zprostředkovává brněnské nakladatelství Moba a předešlá kniha se jmenovala „Dívka, která nikomu nechyběla“.

Příběhy na sebe volně navazují a je vlastně úplně jedno, kterým začnete. Van Veeteren je seversky pesimistický, ale jeho trápení jsou víceméně konstantní a on vám v každém dílu nastíní, co se mu přihodilo a jaká je jeho rodinná situace. „Münsterův případ“ je unikátní v tom, že komisař Van Veeteren si splnil dávný sen a stal se prodavačem v antikvariátu. Jeho šéfové se nechtěli skvělého policisty vzdát, a tak mu místo výpovědi nabídli roční neplacené volno. Případ zavražděného důchodce tak mají na starosti jeho bývalí kolegové, ale správně tušíte, že jim hlavní hrdina bude více než nápomocný.

„Münsterův případ“ vyšel ve Švédsku už v roce 1998, ale to na věci nic nemění. Zápletka je nezávislá na čase a místě a skoro bych řekla, že vůbec není na škodu řešit detektivní záhadu v době, kdy byly mobilní telefony a jiná technika v plenkách. Policisté se musí spolehnout na svůj rozum a to platí i pro čtenáře. Nesser vám nabídne řadu stop k vyřešení a teoreticky byste celý případ mohli rozlousknout dříve než policejní oddělení. Říkám „mohli“, protože to by vám v tom nesměla zabránit jedna parádní falešná stopa.

Celé vyšetřování se točí kolem brutální vraždy starého muže. Waldemar Leverkuhn vyhrál spolu se svými třemi kumpány poměrně vysokou částku v loterii. V noci po bujaré oslavě je sadisticky pobodán a nikdo nepochybuje o tom, že byl zavražděn. Podezřelých je hned několik a policie se v první řadě zaměřuje na staříkovy kamarády. Jeden z nich je nezvěstný a vše nasvědčuje tomu, že i on byl zavražděn.

Nesser není zrovna výřečný a jeho kniha se skládá převážně z dialogů. Jeho věty jsou krátké, stručné a výstižné. Nesser píše kultivovaně a ovládá všechny triky obratných spisovatelů. Číst jeho knihy je požitek a ti, kteří se pokouší o beletrii, by „Münsterův případ“ klidně mohli použít jako učebnici tvůrčího psaní. Vraždu vyšetřuje tým policistů v čele s intendantem Münsterem a fajn je, že Nesser rozložil svůj zájem o policisty poměrně rovnoměrně. Žádný z nich nevyčnívá, ani neexceluje a případ musí vyřešit společnými silami. A také s drobnou pomocí komisaře Van Veeterena, který nedokáže popřít, že se mu vyšetřování zločinů zažralo do kůže.

Doslova famózní jsou všechny vedlejší postavy a postavičky, se kterými se v knize setkáme. Nesser má rád lidi a s pokorou píše i o věcech, které by většina z nás označila za nenormální. Nesser nikoho neodsuzuje a z textu čiší porozumění pro všechno, co je lidské. Podobně to má i s jazykem. Stejně jako jsou tu různí lidé, je různý i jazyk, kterým promlouvají. Někdo používá spisovný jazyk, něčí repliky jsou prošpikované vulgarismy a někdo se nebojí vymýšlet vlastní novotvary.

Nesserovi se povedlo udržet čtenářský zájem od začátku do konce, a to není zrovna málo. On by byl skvělým vypravěčem kteréhokoliv žánru a to, že spojil svůj řemeslný um s detektivkami, byl skvělý tah. „Münsterův případ“ je skvěle napsaná krimi, která zamotá hlavu i skalním fanouškům klasických detektivek.

Hodnocení: 80 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.