Jste zde: Recenze » Recenze: Heike Bakkeid - Až mi zítra budeš chybět

Recenze: Heike Bakkeid - Až mi zítra budeš chybět

Recenze

Začalo to celkem nevinně. Zoufalá matka rozjela pátrání po svém synovi, který se ztratil během potápění u majáku v severním Norsku. O pomoc požádá bývalého policejního důstojníka potýkajícího se s řadou osobních a pracovních problémů. Thorkild Aske nabídku přijme, protože netuší, do jakých intrik se zaplete a kolik mrtvých na něj čeká.

Heike Bakkeid (1974) vstoupil do světa literatury v roce 2005 špionážním románem pro mládež. Na svém kontě má řadu napínavých příběhů pro děti i dospívající a aktuální novinka z nakladatelství Plus „Až mi zítra budeš chybět“ je jeho první detektivka určená dospělým čtenářům. Kniha si záhy získala uznání nejen u čtenářů, ale i u literárních kritiků. Bakkeid svůj temný příběh zasadil do drsného prostředí odlehlých ostrovů, kde jsou dosud živé strašidelné pověsti a mýty. V knize se objeví i pár věcí mezi nebem a zemí, ale nelekejte se, že by nějak ovlivnily dějové linie. Ono duchovno tu funguje jako zpestření příběhu, který je sám o sobě tak surový, že by se mohl vydávat za horor.

Hlavním hrdinou, který svůj příběh vypráví v první osobě, je čtyřiačtyřicetiletý Thorkild Aske. My se s ním setkáváme ve chvíli, kdy opouští brány vězení a snaží se najít práci. Thorkild dlouhá léta pracoval jako expert na vyslýchání zločinců, ale před několika lety udělal osudovou chybu, kvůli které pohřbil svou kariéru a získal desítky nepřátel. O oné záležitosti se budete dozvídat postupně a garantuji vám, že půjde o komplikovanou záhadu, která by sama o sobě vystačila na román. Zápletky v této knize jsou košaté, komplikované a vystavěné po vzoru klasických detektivek. Ne náhodou jistý člověk pronese, že se Thorkild chová jako „Hercule ďáblík Poirot“.

Vyprávění hlavního hrdiny se nese v duchu tvrďáckých slov a gest soukromých oček z americké drsné školy, ale přesto všechno je Thorkild úžasně severský. S mnoha jeho konkurenty od jiných autorů mám občas problém, že jim nevěřím ani slovo. Nebaví mě číst tuctové naříkání o tom, že se hrdina rozvedl, a že utápí žal v alkoholu anebo drogách. Thorkild je jeden z mála, koho byste mohli opravdu litovat, protože si prošel a prochází peklem, ale tyto emoce ve vás rozhodně nevzbudí. Oblíbíte si ho, budete mu držet palce a nejspíš ho budete i obdivovat. Thorkild je vtipálek, šprýmař a neklesá na mysli ani v situacích, kdy mu jde o život. Několikrát má na kahánku, v nemocnici je jako doma, přesto neztrácí optimismus a víru ve spravedlnost.

Některé kapitoly jsou retrospektivní a v nich je vylíčen jeho vztah k záhadné dívce Frei. Jádro příběhu spočívá v pátrání po zmizelém mladíkovi, který se podle policie šel potápět a utonul v rozbouřeném moři. Thorkild poprvé v životě přijímá roli soukromého vyšetřovatele a vydává se na sever Norska. Autor je vycvičený v románech pro děti a mládež, proto mu nečiní nejmenší problém udržet si vaši pozornost. Za to vděčí svému čtivému stylu vyprávění a také faktu, že v jeho románu dojde hned k několika záhadným vraždám. Thorkild čelí nelítostnému a schopnému protivníkovi, který vraždí jako na běžícím páse.

Příběh se odehrává v rozmezí několika dní v omezené skupince lidí, ale i tak si troufnu tvrdit, že nevyřešíte ani desetinu všech záhad, které tu jsou. „Až mi zítra budeš chybět“ je skvělé napínavé čtení, které má všechny atributy výjimečných detektivek. Jsem ráda, že jsem se mohla seznámit s tímto autorovým počinem a doufám, že brzy vyjdou další díly. Thorkild Aske je totiž zlý hoch, kterému budete zobat z ruky a se kterým si budete přát strávit dalších pár hodin.

Hodnocení: 100 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.