Jste zde: Recenze » Recenze: Helene Turstenová - Nevycházej po setmění

Recenze: Helene Turstenová - Nevycházej po setmění

Recenze

Nejdříve se ztratila devítiletá Amelie a po ní malý chlapec Viggo. Místní se bojí, že ve městě řádí pedofil, a víceméně mají jasno v tom, kdo to je. Jenomže další údálosti ukážou, že všechno je jinak. Zločinů přibývá a Embla se svým týmem musí vyřešit pořádně zašmodrchaný případ.

Švédská autorka Helene Turstenová (1954) není ve světě detektivek žádným nováčkem. Ačkoliv dlouhá léta pracovala jako zubařka a publikovat začala až ve svých devětatřiceti letech, už její debut naznačil, že máme co do činění s výrazným talentem. Autorčiny knihy sklízí nebývalý úspěch po celém světě a ve své domovině je Turstenová považována za nekorunovanou královnu detektivky. Nakladatelství Motto u nás vydává od roku 2006 její krimi sérii s inspektorkou Irenou Hussovou, profesionálně úspěšnou matkou dvou dcer.

Aktuální román „Nevycházej po setmění“ volně navazuje na knihu „Revír“, ve které se poprvé představila Irenina kolegyně Embla. Tahle atraktivní třicátnice je Ireně v lecčems podobná. Obě jsou to houževnaté ženské žijící prací a čtenářky ocení i to, že si nenechají nic líbit od chlapů. A je jedno, zda jde o podezřelé, o kolegy anebo partnery. Irena i Embla se mohou pochlubit sportovními úspěchy, díky kterým si získaly respekt svých kolegů. Embla je skandinávskou mistryní v boxu a nutno podotknout, že se jí to v knize bude velmi hodit.

Embla tvrdě pracuje a ke svým kolegům je stejně nesmlouvavá jako ke svým příbuzným a přátelům. Má v sobě i temnou stránku, tolik typickou pro severské detektivy. Konkrétně ji trápí tragédie z dětství a dost věcí naznačuje, že by se tato událost mohla stát motivem dalších dílů. „Nevycházej po setmění“ obsahuje informace z „Revíru“, a aniž by autorka prozradila pointu nebo totožnost vraha, dozvíme se, co Embla prožila, což je důležité pro děj současného příběhu.

V příběhu se objeví více policistů i více týmů z různých měst, protože je zapotřebí vyřešit několik zločinů. Turstenová se rozhodně nenechala omezovat, a tak se v knize umírá jako na běžícím pásu. Záměrně neříkám „vraždí“, protože určit způsob smrti obětí je jedním z úkolů, které na policisty čekají. Ačkoliv ke zločinům došlo v malém městě, čtenář až do poslední chvíle netuší, co s čím souvisí, co je záměr a co náhoda. Autorka v knize navázala na tradici severské krimi, a tak vám její příběh bude připadat důvěrně známý. Nebudete mít problém vcítit se do jejích hrdinů, a protože se tu řeší únosy a vraždy malých dětí, připravte se na neveselé čtení. 

Turstenová je obratná vypravěčka a její strohý (možná až surový) styl psaní koresponduje s obsahem. Nejsou v něm žádné kudrlinky, salónní řečičky ani zbytečné popisy nebo charakteristiky. Převažuje akce a rázné dialogy. Autorka popisuje pouze to, co je nezbytně nutné a co neodvádí pozornost od zápletek. Díky tomu je kniha čtivá a potěší všechny, kteří mají rádi přímočaré příběhy. Policisté jsou tu vylíčení jako bojovníci za spravedlnost, kteří čelí nezvyklé brutalitě. S podezřelými nejednají v rukavičkách, ale jak uvidíte, jinak to ani nejde.

V téhle knize si nikdo nemůže být jistý životem a čtenář tápe, na koho se zaměřit coby na podezřelého. Ačkoliv policisté věnují spoustu času pátrání, nezapomínají ani na svůj osobní život. V tomto ohledu si Turstenová připravila několik překvapení a pár intimních věcí si bude muset vyřešit i Embla. „Nevycházej po setmění“ je ideální čtení pro všechny, kteří mají rádi komplikované zápletky a kteří se nebojí neobvyklých point. Policisté vás důkladně seznámí se svou prací a vy s hrůzou zjistíte, že se příběh mohl klidně odehrát i u nás.

Hodnocení: 90 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.