Jste zde: Recenze » Recenze: Helene Turstenová - Revír

Recenze: Helene Turstenová - Revír

Recenze

„Revír“ je thriller s prvky klasické detektivky i krimi románu. Při jeho čtení vám bude běhat mráz po zádech a vy se budete modlit, abyste nikdy v životě nemuseli prožít to, co potkalo skupinku lovců v drsné švédské krajině. Hlavní hrdinka čelí nejen divoké přírodě, ale i nepříteli, který je blíž, než si myslela.

Autorka Helene Turstenová není ve světě detektivek žádným nováčkem. Nakladatelství Motto vydává od roku 2006 její sérii s inspektorkou Irenou Hussovou. S tou se čtenáři naposledy setkali v románu „Pod ochranou stínů“. Irena je sice vdaná a má dvě dcery, ale v lecčems se podobá hlavní hrdince „Revíru“. Tou je osmadvacetiletá Embla, která stejně jako Irena žije především svou prací policistky.

Obě vyšetřovatelky jsou rázné ženské se sportovními úspěchy. Elma je severoevropskou mistryní v boxu a stejně jako Irena není prvoplánová krasavice spoléhající na svůj šarm. Elma tvrdě pracuje a ke svým kolegům je stejně nesmlouvavá jako ke svým příbuzným a přátelům. Má v sobě i temnou stránku, která překonává vše, co charakterizuje severské detektivy. Naštěstí to není žádná bolestínka, která by se rochnila ve svých splínech, ale rázná ženská, která se nebojí vyrazit s bandou chlapů na lov losů.

Poprvé se s ní setkáváme ve chvíli, kdy odjíždí na zapadlou farmu svého strýce, kde se pořádá hon. Elma patří mezi nejlepší lovce. Je chladnokrevná, nelítostná, skvěle to umí se zbraněmi. Mezi lovci jsou staří pardi z vesnice, ale i několik boháčů z hlavního města. Už první den dojde k nehodě s tragickými důsledky. Těch nehod je víc a čtenář větří, že se něco děje. V tomto ohledu je autorka poměrně sdílná a hned na prvních stránkách vám naznačí, kdože bude obětí. Díky tomu čtenář ví, že ve skupině lovců je brutální vrah toužící po pomstě.

Kdo to je a za co se chce pomstít, to si Turstenová samozřejmě nechává až na konec. Jsou tady nějaká vodítka a stopy, ale jak už to bývá, vztahy mezi aktéry příběhu jsou všelijaké a důvodů k vraždě je tu hned několik. Možná, že něco tipnete správně, ale pravděpodobnější je, že se vaše pozornost rozptýlí a vy se ocitnete ve slepé uličce. Některé „stopy“ se zdůrazňují až moc a kouzlo příběhu je v tom, že netušíte, zda to autorka dělá schválně, nebo zda se nechtěně podřekla.

Na konci vás čeká překvapení a dozvíte se i dost věcí o Almě. Aniž bych něco prozrazovala, naznačím jen, že Alma je rozporuplná postava. Proto se ani neodvažuji hádat, zda vám bude sympatická, nebo zda se jí začnete bát. Alma musí učinit několik závažných rozhodnutí týkajících se morálky a také se musí vyrovnat s následky poněkud neortodoxního milostného vztahu.

Turstenová je šikovná vypravěčka a její styl psaní odpovídá obsahu. Nejsou v něm žádné kudrlinky ani žádné zbytečnosti. Převažuje tu akce a dialogy. Autorka popisuje pouze to, co je nezbytně nutné, ale to rozhodně není na škodu. Díky tomu je kniha čtivá a potěší všechny, kteří mají rádi napínavé a přímočaré příběhy.

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.