Jste zde: Recenze » Recenze: Henning Mankell - Firewall

Recenze: Henning Mankell - Firewall

Recenze

Nadčasová severská krimi, která čtenáře doslova pohltí. V případě Firewallu se Henning Mankell trefil do černého. Problematika bezpečnosti a technologických hrozeb propletená se sociálními problémy - napětí, síla příběhu a stárnoucí policista, který bilancuje. Napětí, síla příběhu, emoce. Firewall možná zboří vaše zdi…

Henning Mankell a komisař Wallander jsou tak trochu sázka na jistotu. Mírně melancholický policista, který je znaven nejen svým životem, ale i okolím, podává jako vždy mistrovský výkon. Mankellovo hlavní poznávací znamení - propracované a do detailu popsané vyšetřování spojené se sociálním problémem nás tentokrát zavede do světa IT technologií.

Ač byl originál poprvé vydán v roce 1998, je tato tematika stále aktuální, ne-li ještě aktuálnější než tehdy. Něco, co si sami příliš nepřipouštíme nebo o tom ani nevíme a přitom je hranice mezi bezpečím a nebezpečím čím dál tenčí.

Příběh je dynamický, napětí i indicie jsou dávkovány postupně. Zápletka je v případě Firewallu rozdělena do několika nitek, které se dokonale propojí. Autor si pohrává i s prvky náhody. Sociální podtext, soutěžení a síla vlastního ega jsou pak kořením, které dodává knize na čtivosti. Stárnoucí komisař, který bojuje se systémem, kolegy i společností propadající se do ztracena.

Hlavní postava je smrtelník - nehraje si na superhrdinu a vystupuje jako "jeden z davu". Tentokrát možná víc pouští uzdu svým emocím a melancholii, ale pořád je to starý známý Wallander, který patří mezi oblíbence.

Někomu může přijít zápletka překombinovaná. Na druhou stranu je ale lehce uvěřitelná. Možná ani tak nejde o zápletku jako takovou, ale o varování, co by se mohlo stát.

Pro všechny milovníky série s komisařem Wallanderem je Firewall povinností. Pokud jste předtím žádnou knihu z této série nečetli, pozor na spoilery. Moc jich tam sice není, ale přece. :)

Tereza Bártová

fototerarium.com

Foto: Tereza Bártová

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.