Jste zde: Recenze » Recenze: Henning Mankell - Italské boty

Recenze: Henning Mankell - Italské boty

Recenze

Šestašedesátiletý Fredrik Welin žije v ústraní na ostrově, kde mu společnost dělá pouze stárnoucí kočka a hluchý pes. Jednoho dne se tu ale ocitne nečekaná návštěva a Fredrik je konfrontován se svou minulostí. Najde odvahu dát některé věci do pořádku, anebo před svými problémy jako obvykle uteče?

Švédský autor Henning Mankell (1948 – 2015) vstoupil do světa literatury v roce 1973 románem „Odstřelovač skal“. Od té doby mu vyšla řada úspěšných knih, a pokud jste fanoušky severských detektivek, potom vám nemusím představovat jeho legendárního komisaře Kurta Wallandera. Mankell žil dlouho napůl ve Švédsku a napůl v Africe a jeho knihy se často zabývají sociálními a politickými problémy. Abych předešla nedorozumění, musím hned zkraje upozornit, že recenzovaná novinka z nakladatelství Host není v žádném případě detektivka, ačkoliv v ní autor využil některé postupy žánrové literatury.

„Italské boty“ jsou tklivý psychologický thriller o životě, smrti a o vztazích mezi lidmi. Hlavní hrdina je proti své vůli donucený přehodnotit některé své činy z minulosti a s bolestnou upřímností si uvědomuje, že dávné hříchy nebo nepravosti mají dlouhé stíny. Fredrik Welin zdědil po svých prarodičích osamělý ostrůvek mimo civilizaci, kam se uchýlil poté, co se vzdal kariéry chirurga. Jiný by možná zatrpkl z toho, že jeho jedinými společníky je dvojice zvířat a jeho jediným přítelem místní pošťák, ale Fredrik bere život takový, jaký je. Je smířený sám se sebou a na svět nahlíží s jistým cynickým porozuměním.

Pasáže, ve kterých líčí svůj život na ostrůvku, jsou tragikomické a vy nebudete vědět, zda se máte smát, anebo našeho hrdinu litovat. Jednoho dne Fredrika navštíví jeho dávná láska, se kterou prožil vášnivou romanci. Kdysi atraktivní dívka se změnila v sedmdesátiletou umírající stařenu pohybující se pouze pomocí chodítka. Harriet připomene bývalému milenci dávný slib a donutí jej, aby ji doprovázel na dobrodružné cestě plné záhad. Fredrik, který příběh vypráví v první osobě, nám průběžně odhaluje nejen svou povahu, ale dozvíme se i ledacos z toho, co kdysi zformovalo jeho charakter. Neodvažuji se hádat, jaký vztah si k němu vybudujete, ale fakt je, že jako literární postava se vám Fredrik nebude snažit zavděčit ani zalíbit.

„Italské boty“ jsou o bilancování a umírání, a i když to může znít absurdně, jde o citlivý a křehký příběh člověka, který dostal druhou šanci. Díky Harriet se ve Fredrikově životě naráz objeví hned několik lidí a na našem hrdinovi je, aby se vyrovnal s tím, co dotyčným kdysi provedl. „Italské boty“ jsou dojemný příběh odehrávající se v atraktivních kulisách plných sněhu a ledu. Velká část příběhu je jistým způsobem poetická, ale přesto se raději připravte na to, že ne všechny knihy končí větičkou „žili spolu šťastně až do smrti“.

„Italské boty“ jsou každopádně nádherný a mistrně napsaný román o jednom vcelku obyčejném chlápkovi. Knize nechybí silné filozofické poselství a myslím, že vám nebude činit potíže se s Fredrikem ztotožnit. Zda jeho životní příběh pochopíte jako výstrahu a odnesete si z něj ponaučení do budoucna, záleží jen na vás. A jsem si jistá tím, že Henning Mankell by se nezlobil ani v případě, že byste jeho „Italské boty“ chápali pouze jako moderní pohádku pro dospělé.

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.