Jste zde: Recenze » Recenze: Henning Mankell - Ruka/Wallanderův svět

Recenze: Henning Mankell - Ruka/Wallanderův svět

Recenze

Wallander je pojem. Tento nevrlý švédský policista s neutěšeným osobním životem by své popularitě jistě sám nevěřil. V knize Ruka/Wallanderův svět najdeme jak další příběh s ním, tak i shrnutí a rejstříky týkající se všech knih s touto postavou.

Ruka má asi 100 stran, ale obsahově se vyrovná plnometrážním knihám. Wallander zde jako stárnoucí rozvedený policista bilancuje svůj život, roste v něm únava a nechuť, přemýšlí o odchodu do důchodu. Rozhodne se alespoň k jednomu velkému kroku – pořídit si dům na venkově. Ale klidu se nedočká, na pozemku při první návštěvě nalezne lidskou ruku, trčící ze země, aby náhodou nevypadl z pracovního kolotoče. Na časové přímce Ruka těsně předchází Neklidnému muži, a nese se v zhruba podobném tónu (tj. lehce melancholickém až ponurém). Zajímavým motivem je dynamika mezi Wallanderem a jeho dospělou dcerou, která s ním bydlí a nepříjemně mu připomíná svou matku. Záhada stihne být vyřešena, odpovědi na naše počáteční otázky jsou strohé a věcné, leč uvěřitelné. Stejně jako sám Wallander.

Zbytek knihy představuje jakousi rukověť wallanderovského fanouška. Nejdřív nám sám autor odhalí, jak postavu stvořil, a to právě s úmyslem uvěřitelnosti a obyčejnosti. Zamýšlí se nad tím, jak by se asi Wallander v určitých situacích choval, jaké by asi měl názory apod. Dále následuje shrnutí jednotlivých dílů série (jako anotace, bez prozrazení dějových zvratů), popis charakteru hlavních postav a shrnutí jejich života. Jmenný rejstřík postav s drobným připomenutím, o koho se jedná, pak čítá přes 50 stran. Nechybí popis geografického světa, v němž se série odehrává, s velmi rozmanitým rejstříkem míst, na kterém nechybí ani Československo. Připomeneme si/dozvíme se tak, kam postavy jely na dovolenou, odkud pocházely apod. A pro radost fajnšmekrů nechybí informace o tom, jakou hudbu Wallander rád poslouchal a rychlokurz švédské výslovnosti.

Abych to shrnula – nad tímto svazkem zajásá každý, kdo s požitkem četl alespoň jednu knihu s tímto mrzutým hrdinou. A pokud jste ještě neměli tu čest, pak mám za to, že Ruka je dostatečně reprezentativním textem, podle kterého můžete zhodnotit, zda vám má Wallanderův svět co nabídnout.

Hodnocení: 95 %

Lucie Ferrante


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.