Jste zde: Recenze » Recenze: Ingar Johnsrud - Vídeňské bratrstvo

Recenze: Ingar Johnsrud - Vídeňské bratrstvo

Recenze

Chcete vyzkoušet nového severského autora? Kde ve Skandinávii tyto talenty berou, je mi opravdu záhadou. Každopádně si Ingar Johnsrud svým prvním počinem nastavil laťku celkem vysoko. Témata jsou atraktivní a provokativní (rasová biologie, současné postoje k menšinám), z historie i současnosti. Láska nebeská pro otrlé. Proč proboha zrovna tohle přirovnání - stejně jako v onom filmu by i tady jednotlivé postavy a dějové linie vydaly na několik samostatných příběhů. Však také Vídeňské bratrstvo načíná sérii...

"To je celkem šílená historie. (...) Zmasakrovaní členové sboru, zmizelá sekta, muslimští teroristé, vychytralá dcerka…"

Pokud jednoduché dějové linie urážejí vaši inteligenci, pak vás tento autor potěší. Pere to do nás, co se jen do 440 stran vejde. Nejdříve má policie prošetřit zmizení dcery a vnuka vlivné političky. Stopy vedou k sektě, která se záhy stane obětí vražedného útoku. Případ tak rázem získává prioritu, při prohledání pozemku navíc vyjde najevo, že sekta zřejmě provozovala nanejvýš podivné aktivity, které by si člověk s náboženstvím nespojil. Navíc se objeví i pojítko s islámem, a mediální rozbuška je na světě. K tomu se kolem motá jakýsi zohavený střelec z Afghánistánu, objevují se kapitoly o skupině vědců provádějících výzkum během 2. světové války ohledně rozdílů mezi rasami, vyšetřující policista to táhne se současnou i bývalou partnerkou zároveň a v práci mu přidělí kolegyni pákistánského původu - fešnou, ale chytrou jak rádio. Pokud vás nezmůže děj, pak se o to pokusí přehršel jmen, všichni ti Sorenové, Olavové a vztahy mezi nimi zamotají hlavu i zkušenému fanouškovi detektivek. V druhé polovině nám ale autor podá pomocnou ruku, nenápadně připomene kdo je kdo, kde jsme ho potkali a co má s kým společného, prostě ten hokej solidně utřídí a hodně věcí do sebe zapadne.

Konec není úplně uzavřený (to přece všichni milujeme!). Zaprvé to souvisí s tématem manipulace s fakty a tutlání některých informací v médiích (ba i v matrice), a také s tím, že pan Johnsrud připravil tolik chodů, že nám je prostě nemohl stihnout naservírovat v jedné knize (i když je sakra výživná).

A teď v čem je zajímavý a jiný. Podařilo se mu vyhnout tomu, že by množství témat jen nakousnul. Dostatečně je rozpracoval a poskytl čtenáři šťavnaté detaily (např. nahlédnutí do života sektářské komunity nebo osobní život a hluboké pocity mladého vědce). Nic zde není jen pro ozdobu, nenajdeme žádné hluché místo. Spojitosti mezi postavami a událostmi jsou někdy překvapivé, i když mají oporu v předešlých zmínkách. Jak praví románový policista: "A my jsme to úplně přehlédli!" Ano, přehlédli, a zbaštili i s navijákem. Dějové zvraty jsou okořeněné zlámanými kostmi, ustřelenými hlavami, explozemi a utrhanými údy, ale bez snahy o šokování, senzaci, nebo vytvoření extrémního napětí. Při popisu citů nás autor neždímá a neškemrá o sympatie, přesto jsou postavy dostatečně živé. Spojil atraktivní témata jako nově vyplouvající informace o událostech ve válečné Evropě (zde ve fiktivním příběhu, ale na dané téma existuje i literatura faktu), složitost současné společnosti, ve které je nutné (a stále obtížnější) zaujímat stanoviska k různým menšinám (homosexuálům, postiženým, cizincům apod.), účelové zacházení s fakty a možnost téměř naprostého ututlání čehokoliv. Přidal další střípek do našeho obrazu o průběhu 2. světové války ve Skandinávii, kterým si přitáhl příznivce historické fikce. Milovníci Dana Browna zase objeví podobný motiv jako v jeho Infernu - toto slovo se následně v textu i objeví, náhoda či skrytá narážka?

Motivy známé odjinud nejsou okopírované, ale podané ve vlastní verzi. Autor míří vysoko, do širokých čtenářských vrstev, a kupodivu zdařile.

Hodnocení: 95 %

Lucie Ferrante

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

Autor: [sagasir] - Komentář ze dne: 12.09.2016 10:29:57
Před nedávnem dočetl a byl jsem nadšený. Pro mě je tato kniha jedním z nejlepších krimi debutů co jsem kdy četl. Skvěle propracovaný příběh se vším všudy. Kde sakra ta Skandinávie bere tak dobré autory :D Jinak skvělá recenze : -)

Autor: [Asenath] - Komentář ze dne: 18.09.2016 20:53:26
Děkuju! Člověk se někdy opravdu nestačí divit, jak kvalitní může první kniha být. LF

Autor: [sagasir] - Komentář ze dne: 18.09.2016 23:32:31
Přesně tak :-) Hodně se těším na případný další díl z této skvěle započaté trilogie. A když jsme u těch prvotin či prvních knih autora u nás vydaných, tak už se nemůžu dočkat Kolibříka od Hiekkapeltové a Tiché Dívky od Rickstada. Snad obě díla budou taky výborná.

Autor: [PeterBum] - Komentář ze dne: 24.02.2017 04:04:15
adderall xr 40mg
<a href= http://zoravang.weebly.com/is-prozac-a-good-antide pressant.html >is prozac a good antidepressant</a>
"http://blanchekue.zoomin.se/wellbutrin-zyban .html" - wellbutrin zyban
zyban for depression


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.