Jste zde: Recenze » Recenze: Jørn Lier Horst - Honicí psi

Recenze: Jørn Lier Horst - Honicí psi

Recenze

Máte rádi reálně působící krimi romány založené na pátrání po brutálních vrazích? Pak si nenechte ujít tuhle novinku z Knihy Zlín. Dvojice vyšetřovatelů je hodně nesourodá, případ hodně zapeklitý a na vás čeká opravdu hodně překvapivých zvratů. Protože autor využil i prvky z klasických detektivek hádanek, máte jakous takous šanci případ vyšetřit dřív než oficiální orgány.

Nor Jørn Lier Horst (1970) vystudoval kriminologii a psychologii a přes dvacet let pracoval jako vyšetřovatel. V současné době je spisovatel z povolání, ale stále udržuje kontakt s bývalými kolegy, aby zůstal v obraze. Horst píše výhradně detektivky, a to pro dospělé i pro děti. „Honicí psi“ jsou součástí série, která čítá už přes deset dílů. Horst románově zpracovává skutečné kriminální případy, anebo si vymýšlí takové, které působí reálně. Žánru přizpůsobil i hlavního hrdinu Williama Wistinga, profesionálního policistu.

Wisting se v knize „Honicí psi“ ocitá v netypické roli podezřelého ze závažných trestných činů, a protože je suspendován, nemůže využít nic z toho, na co byl dosud zvyklý. Wisting se stává psancem, a jak sami uvidíte, je z něj hrdina par excellence. Osamocený stojí proti mocným nepřátelům a absolutně netuší, která bije. Na pomoc mu přispěchá dcera Line, která pracuje jako novinářka v bulvárním plátku. Vlastně je to právě ona, kdo jako první zjistí, že se otec řítí do maléru. Podle jistého právníka před sedmnácti lety zfalšoval důkazy v případě vraždy mladé ženy, a nyní má nést důsledky.

Vyšetřování probíhá ve třech liniích. Wisting řeší dávný případ, zároveň musí odhalit zrádce v řadách policie, a aby toho nebylo málo, dojde k únosu další mladé ženy. „Honicí psi“ jsou čtivý příběh, který je napínavý a díky Line i vtipný. Line je typická investigativní novinářka, a co se týče intelektuálních dedukcí, občas se od ní její otec má co učit. Line si z ničeho nedělá těžkou hlavu, a když se zakousne do případu, chová se jako pitbull. Wisting je klaďas, který by nelhal, ani kdyby to pomohlo spravedlnosti, zato Line nemá žádný problém znásilnit pravdu nebo provést něco, co je na hraně.

Wisting najde několik překvapivých spojenců a málokdo je tady jednoznačně buď černý, nebo bílý. Horstovi aktéři jsou vcelku obyčejní lidé, kterým uvěříte každé slovo, a rozhodně nebudete mít problém se s nimi ztotožnit. „Honicí psi“ mají schopnost vtáhnout vás do děje, takže úplně zapomenete na to, že čtete knihu. Horst má smysl pro břitké dialogy a zašmodrchané zápletky. Jeho styl psaní je úsporný až minimalistický a připomíná drsnou americkou školu. A i když ho baví hrát si s detaily a text sem tam ozvláštní nějakým originálním výrazem, největší důraz klade na akci a rychlé tempo vyprávění.

Horst nezapomněl ani na falešné stopy, a tak si přijdou na své i ti, kteří rádi namáhají své šedé buňky mozkové. „Honicí psi“ jsou svěží, zábavní a úplně jiní než všechno, co dosud vyšlo. Příběh je jistým způsobem univerzální a nadčasový, takže potěší čtenáře bez ohledu na národnost. Tohle je prostě příběh, který bude bavit ještě hodně dlouho. Kniha Zlín plánuje další díly ze série s Williamem Wistingem a soudě podle ukázek z knih se máme opravdu na co těšit.

Hodnocení: 95 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.