Jste zde: Recenze » Recenze: Jørn Lier Horst - Operace: Bouřkový mrak

Recenze: Jørn Lier Horst - Operace: Bouřkový mrak

Recenze

Bylo, nebylo. V jedné severské zemi u moře leželo městečko Řečany. Místní si žili poklidně do chvíle, kdy došlo k první loupeži. Toho dne, o kterém mluvím, zmizely pekaři Buchtovi kvasnice. Zřejmě jste se už dovtípili, že „Operace: Bouřkový mrak“ je určená nejmenším čtenářům. Ale aby nedošlo k mýlce. Příběh si vychutnají i dospělí a kniha obsahuje řadu úkolů, které potrápí malé i velké.

Autorem této detektivky pro děti je norský spisovatel Jørn Lier Horst (1970). Předpokládám, že jeho jméno vám není neznámé, protože mu i u nás vyšlo už několik detektivních románů. Horst vystudoval kriminalistiku a psychologii a dlouhá léta pracoval jako policista. Díky tomu působí jeho knihy velmi reálně a rozhodně o nich nelze říci, že by byly odtržené od skutečného života a vyšetřování. „Operace: Bouřkový mrak“, kterou právě vydalo nakladatelství Fragment, je prvním dílem série nazvané „Případy pro Detektivní kancelář č. 2“.

Protože jde o knihu pro děti, je bohatě ilustrovaná. Kromě klasických obrázků zde najdete mapu města, podobizny jednotlivých aktérů i autora a výtvarně zpracované jsou i různé pomůcky a seznamy sloužící amatérským detektivům k vyřešení závažného případu několika podivných loupeží. Horst již napsal i několik knih pro dospívající mládež, a tak má skvělý odhad pro to, co je stravitelné pro tu kterou věkovou kategorii. „Operace: Bouřkový mrak“ má velká písmena a krátké kapitoly vhodné pro malé čtenáře, ale myslím, že spokojení budou i mrňousové, kterým budete příběh předčítat a u toho ukazovat obrázky.

Detektivní kancelář č. 2 tvoří dvojice vyšetřovatelů. Tea je chytrá, odvážná a akční dívka, která se nebojí žádného nebezpečí a která nezaváhá ani ve chvíli, kdy má pronásledovat dospělé zločince. Oliver je malý génius, který si potrpí nejen na zapeklité hlavolamy ale i na dobré jídlo. Do party patří ještě pes Osmo, který je díkybohu opravdovým psem a žádnou pohádkovou bytostí nadanou dedukčními schopnostmi. Ačkoliv se Osmo uplatní u vyřešení případu, pořád se chová jako pes, takže s ním nebudou mít problém ani starší děti, které vám nezbaští mluvící zvířata a spol.

„Operace: Bouřkový mrak“ funguje jako klasická detektivka. Na začátku se seznámíme se zločinem a naši amatérští detektivové se musí spoléhat pouze na své šedé buňky mozkové. Vlastně i proto, že jsou to malé děti a jejich detektivní kancelář sídlí v garáži. Policisté jsou klasičtí antihrdinové a jejich představitel, vyšetřovatel Lukášek, doslova trpí, když má opustit svou kancelář a vyrazit do terénu. Zločinů přibývá a vy máte všechny indicie potřebné k vyřešení několika zápletek. Závěr je naprosto logický a založený na věcech, které znají všechny malé děti. Tea a Oliver se vám průběžně se vším svěřují a vy máte dokonalý přehled o tom, co a proč chtějí podniknout.

„Operace: Bouřkový mrak“ je typická dětská kniha. Autor si dal záležet na bohaté slovní zásobě, neobvyklých slovech a psal tak, aby děti nadchl. V příběhu převažují přímé řeči, díky čemuž je text živý a čtivý. Nemusíte se bát žádných dlouhých souvětí, protože pokud tu náhodou nějaká jsou, fungují spíše jako názorná ukázka toho, jak je čeština bohatá. Příběh se sice odehrává v severském městě, ale jména jsou česká a celý příběh se klidně mohl odehrát i u nás.

Pokud máte doma malého detektiva nebo vás baví netuctové chytré příběhy, pak si tuto knihu rozhodně nenechte ujít. Pobavila i mě, ačkoliv již hezkých pár let nejsem cílovou skupinou. Na konci knihy vás čeká řada úkolů založených na vašem postřehu a důvtipu, a i když jde o úkoly pro děti, přiznám se, že mě pořádně potrápily. „Operace: Bouřkový mrak“ je prostě kniha, u které se nebudou nudit děti ani jejich rodiče či prarodiče.

Hodnocení: 95 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.