Jste zde: Recenze » Recenze: Jørn Lier Horst - Záhada maltézských hodin

Recenze: Jørn Lier Horst - Záhada maltézských hodin

Recenze

V luxusním norském zlatnictví došlo ke krádeži. Kromě zlata a šperků zmizely i vzácné maltézské hodiny. Jeden ze zlodějů je dopaden, ale hodiny se nikde nenajdou. Potom lupič uprchne a jeho stopy vedou do Škunerové zátoky. Tedy do míst, kde žije partička kamarádů a zároveň amatérských detektivů.

Autorem této detektivky pro děti je norský spisovatel Jørn Lier Horst (1970). Předpokládám, že jeho jméno vám není neznámé, protože mu i u nás vyšlo už několik detektivních románů. Horst vystudoval kriminalistiku a psychologii a dlouhá léta pracoval jako policista. Díky tomu působí jeho knihy velmi reálně a rozhodně o nich nelze říci, že by byly odtržené od skutečného života a vyšetřování. „Záhada maltézských hodin“, kterou právě vydalo nakladatelství Kniha Zlín, je druhým dílem série „CLUE“. CLUE znamená v angličtině stopu v policejním pátrání a zároveň je to zkratka prvních písmen hlavních hrdinů.

Těmi jsou tři děti a jeden pes. Cecilie je dcerou majitele penzionu Perla a dosud se nevyrovnala se záhadnou smrtí své maminky. K té došlo před rokem ve Škunerové zátoce, a protože tělo bylo objeveno až po týdnu, dospělí čtenáři pravděpodobně zbystří a napadne je, že tu pár věcí nesedí. Leo se do Škunerové zátoky přistěhoval nedávno, když jeho maminka získala v Perle místo hotelové provozní. Une je jejich společná kamarádka žijící s rodiči a dvěma bratry ve staré kapitánské vile. Do týmu patří ještě Egon, což je Unin voříšek.

Egon je naštěstí opravdovým psem, a i když má určitý podíl na vyřešení případů, nemusíte se obávat, že by disponoval nadpřirozenými schopnostmi. Autor zná své publikum, a tak má skvělý odhad pro to, co jeho čtenáři vyžadují a co zvládnou. V knize nechybí ilustrace, plánky i různé vysvětlivky přizpůsobené nejmenším čtenářům. Kapitoly jsou krátké a po vzoru thrillerů končí vždy v tom nejnapínavějším místě, takže i jako dospělák máte problém knihu odložit s tím, že budete pokračovat až zítra.

Ostatně, „Záhada maltézských hodin“ má tolik komplikovaných zápletek a falešných stop, že trumfne i řadu detektivek určených dospělým. Dějištěm příběhu je hotel Perla, ve kterém se náhle sejde několik podezřelých týpků. Jeden je divnější než druhý a vy můžete tipovat, co je kdo zač a co má za lubem. Ačkoliv se detektivní zápletka točí kolem loupeže ve zlatnictví, díky různým náznakům pochopíte, že v dalších dílech by se mohla řešit smrt maminky Cecilie. Padouchové a záporáci jsou tady dospělí a naše partička pouze fušuje do řemesla policistům. Zločiny mají na svých bedrech dospělí, a protože nechybí ani vraždy, připravte se na to, že půjde o poměrně drsné čtení. Ačkoliv tu je několik vodítek k vyřešení, pravděpodobnější je, že na konci vás bude pár věcí pěkně šokovat.

Co se týče stylu a slovní zásoby, je „Záhada maltézských hodin“ typická dětská kniha. Autor si dal záležet na rozmanitosti výrazů, neobvyklých slovech, originálních slovesech i množství citoslovcí. V příběhu převažují přímé řeči, díky čemuž je text živý a čtivý. Nemusíte se bát žádných dlouhých souvětí ani nezapamatovatelných severských jmen. Děj je natřískaný akcí a klidně se s vámi vsadím, že vám bude běhat mráz po zádech i v případě, že už nějakou dobu nejste cílovou skupinou. Pokud máte doma malého detektiva nebo vás baví netuctové chytré příběhy založené na pátrání a vyšetřování, pak si tuto knihu rozhodně pořiďte. Věřte mi, že nadchne vaše ratolesti i vás.

Hodnocení: 90 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.