Jste zde: Recenze » Recenze: Jens Lapidus - Pouze pro VIP

Recenze: Jens Lapidus - Pouze pro VIP

Recenze

Být mezi smetánkou musí být zážitek… Spousta dobrého a drahého jídla, značkové pití. To by chtěl zkusit kdekdo… Pokud byste ale narazili na tento VIP "salonek", držte se od něho co nejdál. Možná, že pod svícnem je největší tma… Střet tří světů, který zamotá hlavu nejen hrdinům v knize, ale i čtenářům.

Pouze pro VIP je vcelku obstojnou realizací pojmu prázdná skořápka, která je dovedena k dokonalosti v podobě velmi zkaženého vnitřku. Spojení spořádané advokátky s právě propuštěným kriminálníkem je zajímavou volbou. V jiných případech jde spíše o nenapravitelné zlobivé hochy v policejní uniformě. Dva téměř dokonalé protiklady, které se snaží vyřešit podivný případ zmizení zbohatlického synka. Každý z jiného světa, sociální sféry i životních zkušeností. Jak tohle může fungovat.

Kromě hlavních postav je v příběhu mnoho dalších, které pomalu dotváří celek - tahají za vlastní nitky, které postupně spletou obří klubko celého příběhu. Děj utíká optimálně. Nenudí. Zápletka je zajímavá.

Co trochu narušuje děj, jsou anglické průpovídky. Nejsem si úplně jistá, jestli se běžně v rozhovorech používají (myšleno jinde než v anglicky mluvících zemích), tady působí nepatřičně. Jako by se autor snažil, aby jeho postavy byly dost cool. 

Stejně jako v jiných knihách tu najdete sociální problémy i jedno velké téma, které je v tomto případě podáno vkusně, i když přímo, jak už je u severských autorů typické. Prostředí zlaté mládeže, vězení, mafie… Názor si můžete udělat vlastní. Nic nepodsouvá, jen předkládá příběh.

Sečteno a podtrženo, Pouze pro VIP není špatná kniha. Možná nedosahuje kvalit jiných severských autorů, ale je to čtivá kniha, která neurazí, neodradí a není nutnou ztrátou času.

Tereza Bártová

fototerarium.com

Foto: Tereza Bártová

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.