Jste zde: Recenze » Recenze: Jimmy Lindgren, Peter Lindmark - Zrádce

Recenze: Jimmy Lindgren, Peter Lindmark - Zrádce

Recenze

Baví vás špionážní thrillery, ve kterých nikdo není tím, za koho se vydává? Milujete promyšlené zápletky, napětí a scény, při kterých běhá mráz po zádech? „Zrádce“ vás zaručeně přiková k židlím a nedovolí vám knihu odložit, dokud nebudete na poslední stránce. A je přitom jedno, zda jste muž nebo žena.

„Zrádce“ s podtitulem „Nicholas Warg 01“ je švédský krimi thriller, který v sobě snoubí špionážní román s plnokrevnou detektivkou. Knihu právě vydává nakladatelství Cpress a zaručeně nadchne fanoušky chlapsky nabušených próz i ty, kteří dávají přednost intimnějším křehčím příběhům. Hlavním hrdinou je klasický chlapák, ale ke slovu se dostaly i reálně působící ženské hrdinky. Některé z nich mají velmi významnou roli, dokáží zahýbat dějem a nejsou zde pouze jako doplněk svých mužských protějšků. 

Ale buďme konkrétní. Hlavní hrdina Nicholas Warg je víceméně předvídatelnou postavou, protože to tak vyžaduje žánr. My se s ním poprvé setkáváme ve chvíli, kdy se v Iráku snaží osvobodit dva novináře ze zajetí nepřátel. Nicholas přežije jen díky pomoci svého přítele Stanislava a s těžkými zraněními skončí v nemocnici. Protože porušil nařízení svých šéfů, najednou se ocitá bez práce a bez finančních prostředků potřebných k operaci, díky které by se dokázal pohybovat jako dřív. Když mu Stanislav nabídne jistý kšeftík ve Švédsku, souhlasí se spoluprácí, ačkoliv mu je jasné, že půjde o zločin.

Během plánování akce do hry vstoupí agentka tajné služby Diana Liljaová. Diana má s Nicholasem nevyřízené účty, a protože je to bezskrupulózní kariéristka, učiní mu pochybnou nabídku. Nicholas se kvůli Stanislavovi a Dianě ocitne mezi dvěma mlýnskými kameny a neví, kdo z těch dvou je horší. Celé se to zamotá ve chvíli, kdy do děje vstoupí atraktivní novinářka Lova se svým pětiletým synem Wilhelmem. Náš hrdina by se rád zachoval čestně, ale jak asi tušíte, bude rád, pokud všechny intriky vůbec přežije.

Žádná z postav není pouze bílá nebo černá, a vy ani Nicholas netušíte, kdo je přítel a kdo nepřítel. Při čtení buďte obezřetní a nikoho nepodceňujte. Ačkoliv se tu objeví pár žánrových klišé, mnoho otázek zůstane nezodpovězeno a vy si na vysvětlení budete muset počkat až do konce. „Zrádce“ je inteligentní a napínavé čtení, které zhltnete na jeden zátah. Dvojice autorů má tak sugestivní styl, že by jejich thriller mohl sloužit jako učebnice psaní, protože takhle nějak se mají vyprávět příběhy. Na jednu stranu vám bude „Zrádce“ povědomý, ale na stranu druhou se autorům povedlo vyhnout klišé a šablonovitosti.

Autoři se vyhnuli také laciné líbivosti, a i když se nijak nesnaží vzbudit ve vás sympatie vůči Nicholasovi, stejně si tohohle chlápka oblíbíte. Vlastně už jen proto, že má v sobě kousek „kluka odvedle“ a není takovým drsňákem, za jakého ho budete na začátku knihy považovat. „Zrádce“ má chytlavý a dobře zpracovaný příběh a umím si představit, že se podle knížky natočí akční film, který se stane kasovním trhákem.

Hodnocení: 85 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.