Jste zde: Recenze » Recenze: Jo Nesbø - Syn

Recenze: Jo Nesbø - Syn

Recenze

„Syn“ – to je Jo Nesbø ve vrcholné formě. Thriller je napínavý, komplikovaný a neuvěřitelně čtivý. Zápletek a zločinů k vyřešení je zde hned několik, takže na vás v průběhu čtení čeká řada šokujících odhalení. Nesbø vám poskytl řadu vodítek, ale ty se utápí v moři falešných stop. „Syn“ manipuluje s vašimi šedými buňkami mozkovými i s vašimi emocemi.

Děj románu se může jevit na první pohled jako tuctový. Příběh vězně, který uprchne z vězení, byl napsaný a natočený snad milionkrát. Jo Nesbø ale dokázal to, co ještě nikdo před tím. Zneužil vaše očekávání toho, co by mělo být. Celou dobu si s vámi pohrává jako kočka s myší a vy ho za to budete milovat. Neříkám, že nic nevyřešíte, protože se najde pár podružností, u kterých vám to dovolí, ale esa si nechává v rukávu a vyrukuje s nimi ve správnou chvíli. Nesbø je dokonce takový manipulátor, že vám přichystal několik překvapení i v epilogu, když už je jasné, kdo co a proč spáchal.

Sonny, o kterém kniha je, je prototyp Hrdiny. Ačkoliv se s ním setkáváme ve vězení, kde se dobrovolně likviduje heroinem a tělo má plné vpichů, stačí několik kapitol, abyste si ho zamilovali, fandili mu a snad ho i obdivovali. Sonny má vytříbený cit pro spravedlnost, je čestný a cílevědomý. Když se pro něco rozhodne, jde si za tím bez ohledu na to, jaké to pro něj bude mít následky. Zároveň s tím je inteligentní a vy žasnete nad triky, které předvádí. Navíc je ve skvělé fyzické kondici a bojuje jako profesionální zápasník.

Je nabíledni, že Sonny má být negativní postava, ale záhy zjistíte, že v tomto příběhu nikdo není bílo-černý. Postavy se psychologicky vyvíjejí, mění se jejich vztahy a vy občas až do poslední chvíle netušíte, kdo je kdo a jakou má souvislost s ostatními. Sonny se rozhodne pro útěk hned z několika důvodů. Tím nejdůležitějším je fakt, že se dozví, že jeho otec (další Hrdina) nespáchal sebevraždu, ale naopak byl zavražděný, protože byl na stopě zrádci v řadách policie. Na tuto hlavní linii se nabaluje řada zápletek, které jsou vystavěné podle vzoru klasických hádanek.

Díky tomu je pořád co řešit a nad čím přemýšlet. Všechno souvisí se vším a důležitá je každá maličkost. Ne tak zdatní autoři použijí ve své knize jeden bluf a ti lepší se zmůžou na bluf dvojitý. Nesbø blufuje od začátku do konce a dobře se tím baví. Protože jsme v thrilleru, kde se neustále vraždí a vyšetřuje, nesmí tu chybět ani policisté. Případy vražd řeší vrchní komisař Šimon Kéfas, který dostal k ruce kolegyni z protinarkotického oddělení. Čtenářsky vděčné je, že v jejich osobách se tu sešli hned dva Velcí detektivové, jejichž dedukční schopnosti by jim záviděl i Sherlock Holmes.

Kniha je neuvěřitelně lidská a uvěřitelná. Být to tuctový příběh, autor by mohl lehce sklouznout ke kýči nebo patosu. Některé scény (zejména ty, ve kterých je řeč o ženách) balancují na hraně dobrého vkusu, ale Nesbø z podobné situace pokaždé vybruslí svým břitkým a cynickým humorem. Autor je drsný a drsné jsou i jeho postavy. Lidé se vraždí z rozličných důvodů a většina motivů vám bude připadat pochopitelná.

Nesbø se nebojí bořit tabu a mluvit i o věcech, o kterých raději mlčíme. Ke svým čtenářům je surový, upřímný a nebere si servítky. Příběh je skvěle vyvážený a konzervativnějším čtenářům bude možná připadat překombinovaný. Ale on má svůj příběh pod kontrolou a vy tu nenajdete jediné místo, kde by něco nesedělo nebo skřípalo. Kdybych řekla, že román „Syn“ je příjemné překvapení, nebyla by to pravda. „Syn“ překoná i vaše nejsmělejší očekávání. Je odpovědí na otázku, jak má vypadat pořádný thriller.

Hodnocení: 100 %

Veronika Černucká

 

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.