Jste zde: Recenze » Recenze: Johanna Holmströmová - Hush baby

Recenze: Johanna Holmströmová - Hush baby

Recenze

„Hush baby“ se odehrává na poklidném mírumilovném místě mezi smetánkou, kterou byste podezírali leda tak ze špatného parkování anebo pomluv. Opak je však pravdou. „Hush baby“ je strhující příběh na pomezí hororu a thrilleru. Nic tu není takové, jak to vypadá, a na vás čeká řada šokujících překvapení. Místní umírají za nevysvětlitelných okolností a na náladě nepřidá ani tajemný kušostřelec obcházející jejich luxusní sídla.

Finská autorka Johanna Holmströmová (1981) žije sice v Helsinkách, ale svá díla píše švédsky. Do světa literatury vstoupila v roce 2003 povídkovou knihou „Zamčená a další povídky“. Její knihy jsou vřele přijímány čtenáři i literárními kritiky a Holmströmová za ně získala řadu prestižních cen. Nakladatelství Kniha Zlín vydala již její román „Asfaltoví andělé“, aktuální „Hush baby“ je druhá autorčina kniha přeložená do češtiny. Holmströmová se psaním živí na plný úvazek jako spisovatelka a novinářka.

To, co začíná vcelku nevinně jako psychologický román o dětské psycholožce Robin, se postupně změní ve strhující thriller říznutý hororem. Holmströmová umí skvěle navodit atmosféru, dokáže vás ukolébat, takže si říkáte, že se vlastně nic moc neděje, ale o to větší šok později zažijete. „Hush baby“ je vystavěná jako klasická detektivka hádanka, a tak můžete už od začátku tipovat, o jaké zločiny zde půjde a kdo je jejich pachatelem. Robin působí jako sympatická mladá dáma, ale raději nesázejte na své pocity. Detektivní zápletka se odehrává mezi lidmi, kteří se důvěrně znají, a i když jich je pouze hrstka, nevěřím, že by se vám podařilo vydedukovat, jaké jsou mezi nimi vztahy, a kdo z nich je klaďas a kdo záporák.

V této knize je velmi důležitá minulost jednotlivých postav, a co se týče vraždění, to je rozprostřeno do delšího časového úseku. Když sečtete všechny mrtvé, nezbude než konstatovat, že „Hush baby“ je poměrně drsné čtení. Hlavní hrdinka přijíždí do míst svého dětství, aby se tady setkala se svou matkou, která si nerozumí se sousedy. Pokud čekáte nějakou vetchou stařenku, pak vězte, že Holmströmová udělá vždy přesný opak toho, co byste od ní čekali. Svůj příběh má promyšlený do nejmenších detailů, a protože je skvělá manipulátorka, bude vás mít tam, kde si vás přeje mít. Nejednou se vám stane, že vykřiknete překvapením, jak jste mohli být takoví tupci a neodhalit něco, co se přímo nabízelo.

Robin se postupně spřátelí s místními ženami, ačkoliv si začíná uvědomovat, že její přítomnost některým lidem vadí. Nic se bohužel neřekne přímo, všechno je jakoby zahalené v mlze a řečené pouze v náznacích. Vy můžete pouze hádat, proč je Robin na obtíž a proč si někdo dal takovou práci s tím, aby oprášil místní strašidelné historky. Robin se setkává se svou první láskou a na každém kroku ji pronásleduje její minulost, která je (upřímně řečeno) dost hrozná. Robin potřebuje vyřešit minulé záhady stejně jako ty současné a proti své vůli je vtahována do hry, ve které půjde o život.

Všechno, co se na tomto idylickém místě stalo a stane, se jí nějakým způsobem dotýká a vy správně tušíte, že právě Robin je hlavní postavou strašlivého dramatu. Celou dobu cítíte, že zlo je všude kolem vás, ale vaše svědomí vám nedovolí uhádnout, o co přesně tady jde. Všechna hrůza je závislá na lidech a věřte mi, že nic otřesnějšího si ani neumíte představit. Holmströmová přišla s originálním a uvěřitelným tématem, které je (doufám) pouhou fikcí. Co je na tom ale vůbec nejhorší, je to, že zločince dokážete pochopit a že si stejně jako já položíte otázku, co byste na jeho místě udělali vy.

„Hush baby“ je kvalitní a inteligentní thriller, který vám nastaví zrcadlo a donutí vás přemýšlet o smyslu života, o zlu a o spravedlnosti. Holmströmová píše čtivě, a i když se nebojí emocí, její román je spíše umělecká záležitost než komerční čtivo.

Hodnocení: 95 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.