Jste zde: Recenze » Recenze: Jonas Moström - Fontána

Recenze: Jonas Moström - Fontána

Recenze

Baví vás promyšlené záhady, ve kterých záleží na detailech? Aktuální novinka z nakladatelství XYZ v sobě spojila to nejlepší, co nabízí severské detektivky a anglická tradice. Svéráznou hlavní hrdinku si brzy zamilujete a budete jí držet palce, aby se dostala ze šlamastiky, ve které se proti své vůli ocitla. „Fontána“ – to je napětí, akce i příležitost prověřit fungování vašich šedých buněk mozkových.

Švéd Jonas Monström (1973) vystudoval medicínu a nyní působí ve Stockholmu jako praktický lékař. Psát začal během rodičovské dovolené, a jak sám říká, splnil si tím dávný sen. Debutoval v roce 2004 románem „Kyvadlo smrti“. Tato kniha i knihy následující se staly senzací a záhy se jich prodalo přes sto tisíc výtisků. Aktuální „Fontána“ je autorovým devátým literárním počinem a jde o první díl detektivní série s hlavní hrdinkou Nathalií Svenssonovou. Další díl se bude jmenovat „Domino“ a nakladatelství XYZ jej chystá na podzim letošního roku.

Mönstrom přisoudil hlavní hrdince svou profesi, což se ukázalo jako skvělý tah. Nathalie pracuje jako psychiatrička, a protože je jí už pětačtyřicet let, dosáhla skvělé kariéry. Pracovně spolupracuje s policií při pátrání po brutálních vrazích, přednáší na univerzitě a její odborné články vycházejí v nejprestižnějších časopisech. Její soukromý život je o poznání horší. Nathalie se právě rozvedla a se svým bývalým manželem se soudí o dceru a syna. Nathalie je až na pár šrámů z minulosti pohodová ženská, která působí v plejádě seversky rozpolcených a utrápených vyšetřovatelů jako zjevení.

Čtenář jí bude věřit každé slovo, a i když všechny detektivní zápletky začínají a končí u ní, ona sama se paradoxně drží v pozadí a nemá v úmyslu zastínit profesionální policisty. Oficiální vyšetřování vede její přítel Frank a Nathalie se ráda smířila s tím, že hraje druhé housle. Nechci říct, že je to nějaká uťáplá ženuška v domácnosti, ale rozhodně by jí tato role byla bližší než role feministky. Stručně řečeno, Nathalie vám bude sympatická, protože je to příjemná a nekonfliktní ženská, se kterou nebudou mít problémy čtenáři žádného pohlaví.

Nathalie si po rozvodu s význačným právníkem hodlá vyhodit z kopýtka, a proto si v hlavním městě pronajme byt, odkud vyráží do barů, kde se seznamuje s pohlednými chlápky. Manželovi byla věrná, ale nyní jí nic nebrání v tom, aby muže střídala jako ponožky. Problém nastane ve chvíli, kdy někdo před jejíma očima zastřelí jednoho z jejích milenců. Ano, to se v detektivkách občas stává, ale tahle vražda jakoby kopírovala zločin, který se odehrál před deseti lety. Tehdy někdo stejným způsobem popravil jejího snoubence Adama. Nathalie nevěří na náhodu, kdežto policie je jiného mínění.

Současná oběť zašeptá těsně před svou smrtí cosi záhadného a my se rázem ocitneme ve zlaté éře klasických detektivek, kdy se zejména Angličané vyžívali v tom, aby vymysleli co nejkomplikovanější záhadu. Pokud milujete například Agathu Christie, tak „Fontána“ je vystavěná na podobném principu jako její legendární detektivky. Příběh se sice odehrává na severu, ale obsahově je univerzální, srozumitelný a nadčasový. Tady nejde o nějaké líčení přírody anebo povzdechy nad švédskou politikou, tohle je nefalšovaná detektivka – hádanka se vším, co k ní patří.

Moström píše profesionálně, čtivě a rozhodně mu nečiní problém vtáhnout vás do děje. V jeho detektivce je zapotřebí vyřešit hned několik zločinů, přičemž jeden se odehrál v minulosti. Pokud budete číst obzvláště pečlivě, je možné, že odhalíte některá vodítka potřebná k vyřešení. Ale i v případě, že by se vám nějakým zázrakem podařilo vydedukovat, jak to vlastně bylo, nic se neděje. Tahle kniha je napsaná tak dobře, že byste si ji užili i tehdy, pokud by neobsahovala ani jednu detektivní zápletku.

Hodnocení: 95 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.