Jste zde: Recenze » Recenze: Jussi Adler-Olsen - Selfies

Recenze: Jussi Adler-Olsen - Selfies

Recenze

Zavražděná manželka bývalého nacisty. Několik přejetých dívek pobírajících sociální podporu. Podezřelá nehoda ve staré ocelárně. Dávná vražda atraktivní učitelky. Loupež v baru, vydírání a prostituce. Jak sami vidíte, kodaňské oddělení Q bude mít plné ruce práce. A aby toho nebylo málo, budou si muset poradit i s psychickými problémy své kolegyně Rose.

Dánský spisovatel Jussi Adler-Olsen (1950) vystudoval politologii a filmovou vědu a poté dlouhá léta pracoval jako novinář a redaktor. Svou literární kariéru zahájil v roce 1997 románem, který se okamžitě stal bestsellerem. Celosvětovou slávu mu přinesla série krimi románů o policejním oddělení Q. Zatím vyšlo šest knih, aktuální „Selfies“ je kniha sedmá. Sérii u nás vydává nakladatelství Host. Žánrově jde o krimi romány s prvky thrilleru a klasické detektivky – hádanky a autor v nich nezapře novinářskou praxi.

Jako žurnalista si vypiloval stručný a čtivý styl, kterým si vás okamžitě podmaní. Adler-Olsen vždy řekne raději o něco méně, abyste byli zvědaví na pokračování. To se netýká pouze zápletek, ale i na první pohled „obyčejných“ věcí. Pokud by se někdy vykašlal na detektivky a napsal „pouze“ společenský román, i tak byste ho zhltli na posezení. Adler-Olsen miluje komplikované a pěkně zašmodrchané zápletky, a protože vyrůstal v rodině psychiatra, potrpí si hodně na psychologii. Jeho postavy jsou divné, leckdy až vyšinuté a vy budete mít pocit, že vám autor vidí až do duše.

Adler-Olsen si s chutí vybírá aktuální témata, a co se týče jeho spoluobčanů, troufale označuje věci pravými jmény. Jeho nekorektnost je odvážná i zábavná a myslím, že vám nebude dělat problém ztotožnit se s jeho názory na sociální politiku. To, v čem je Adler-Olsen machr, je vytváření rozličných postav a jejich charakterů. Někteří působí směšně, z jiných na vás jde hrůza, s dalšími máte chuť se hádat a mnohým držíte palce, aby přežili. V „Selfies“ se s vraždami a úmrtími rozhodně netroškaří, i když to tak zpočátku nebude vypadat.

Protože jsou tu důležité vztahy mezi aktéry a jejich povahy, autor vás musí na začátku seznámit se vším, co je pro děj a detektivní zápletky důležité. Několik kapitol možná budete tápat, ale to se rychle změní. Příběh je nepředvídatelný a je přitom úplně jedno, že některé postavy vám už na začátku řeknou, co hodlají provést. Oddělení Q, kterému šéfuje komisař Carl Mørck, se má správně zabývat pouze starými nevyřešenými zločiny, ale v „Selfies“ bude muset vyřešit několik zločinů různého data. Některé spolu souvisí, některé oběti se znají, někteří podezřelí se stýkají, ale autor udělá všechno pro to, abyste neodhalili pravdu.

Staré případy připomínají zápletky klasických detektivek – hádanek a ty novější se tváří jako kriminální romány, v nichž je jasné, kdo a proč vraždí. Adler-Olsen si však nechává esa v rukávu a vyloženě se baví tím, jak s vámi manipuluje. Pár věcí možná odhalíte, něco málo vás trkne, ale rozhodně vás nenapadne, kam až vás příběh zavede. „Selfies“ jsou brutální, surové a nikdo si v nich nebere servítky. Většina postav se chová egoisticky a vy budete jen doufat, že si autor všechno vycucal z prstu a že se neinspiroval skutečnými kauzami.

Celá tahle série je silně návykové čtení. Pokud se s policisty z oddělení Q znáte, pak vězte, že „Selfies“ jsou nejzdařilejším dílem ze všech. Pokud je neznáte, potom jsou „Selfies“ knihou, kterou vám rozhodně doporučuji, protože je v ní to nejlepší, co se v sérii objevilo.

Hodnocení: 100 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.