Jste zde: Recenze » Recenze: Karin Fossumová - Provokatér

Recenze: Karin Fossumová - Provokatér

Recenze

O Karin Fossumové jsem poprvé slyšela před dvěma lety v dokumentu* BBC o skandinávských detektivkách. Tehdy jsem se divila, kdo to je a proč jí věnovali tolik prostoru. Dnes už se vůbec ničemu nedivím a třesu se na další české překlady.

První příležitostí, kdy jsme se s touto norskou autorkou měli možnost seznámit, byla loňská Indická nevěsta. Mnohé čtenáře (včetně mě) zaskočil dvojznačný konec, kdy Fossumová nechala na naší rozjitřené fantazii, ke kterému vysvětlení zločinu se přikloníme. Čtenář lačný ukojení zvědavosti sice mohl zuřit, ale nadprůměrnou kvalitu Indické nevěstě upřít nemohl. Na přebalu Provokatéra jsme o nejednoznačném konci varováni předem.

Co se dá předvést na rozsahu 213 stran, je k nevíře. Holt kdo umí, ten umí a kdo čte, ten zírá. Nejčastější osnovou detektivního románu a očekáváním čtenáře bývá: zločin na začátku, napínavé vyšetřování, nějaké ty zvraty a dramatický konec s dopadením pachatele. Chyba lávky. Fossumová nás má omotané kolem svého hubeného prstu a nachystala nám něco zcela jiného. Co se děje, nejsou přímo zločiny, ale neobvykle zvráceně rafinované „vtípky“. Pachatel je navíc představen hned na začátku, jeho motivace taktéž. Kde tedy může být to překvapení? Nepochybujte a věřte mistryni.

V norském ráji jsou stíny, ale mnozí je nevidí, nebo nechtějí vidět. Jaký má smysl, že šťastnému nevinnému páru někdo nepozorovaně pomaže dítě v kočárku krví? Vyděšení manželé na to nemohou přijít, ale záškodník dosáhl přesně toho, co zamýšlel – rozhodil spokojené lidi, kteří si do té doby byli jisti svým bezpečím. A protože mu to jako narušenému puberťákovi dělá nesmírné potěšení, neustále hledá inspiraci a v činech pokračuje, až se děsí i policejní sbor.

Fossumová zdůrazňuje vliv rodičů na děti, na tragické důsledky špatné nebo cit postrádající výchovy (zvlášť učitelům a jiným lidem pracujícím s dětmi zatrne). Policista Sejer měl šťastné dětství, moc dobře si to uvědomuje a své matce je nesmírně vděčný. Zato náš puberťák-kazisvět má matku alkoholičku a žije jen nenávistí k ní. Úplně zkažený není, miluje svého dědu a mazlíčka z čeledi hlodavců. Všem ostatním ale přeje (a vybraným nešťastníkům i aktivně způsobuje) jen to nejhorší a pase se na jejich duševním utrpení. Pozorný čtenář ale postupem času o stoprocentní vině rodičů zapochybuje. Co se chlapcově matce před narozením syna stalo? Nedělá ve své situaci to nejlepší, čeho je v rámci svých sil schopná? Nesnaží se a nevzchopuje se náhodou? Posuďte sami. Na hrudi se ale usidluje čím dál silnější pocit úzkosti, jak tohle vygraduje. Rozhodně jinak, než by člověk čekal (i když je nabíledni, že „dobře“ určitě ne).

Dlouhou dobu to vypadá, že smrt se v tomto románu neobjeví. Kéž by to tak bylo. V závěru udeří jedna z nejkrutějších možných událostí – lapáme po dechu, protože tohle se přece „nemělo stát“. Absolutně bezpečné místo a dokonalá prevence neštěstí ale bohužel neexistuje. A tu chvíli přichází „bomba nakonec“ – onen dvojsmyslný závěr. Nebudu zde rozebírat, čeho se týká, abych neubrala z kouzla autorčina umu. Utíkejte pro tuto knihu, nic jiného vám doporučit nemohu.

* Time Shift - Nordic Noir: The Story of Scandinavian Crime Fiction

Lucie Ferrante

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

Autor: [Bastera] - Komentář ze dne: 23.05.2013 17:53:03
Skvělá recenze a teď lituji, že jsem si jí na Světu knihy nakonec nekoupila! :)

Autor: [adnov] - Komentář ze dne: 31.08.2013 12:28:00
je to sice hezky psychologické, ale to je tak vše. jako matka jsem z této knihy byla zhnusena a to, že (stejně jako v předešlé své detektivce) není zde jednoznačný závěr, mě jen naštvalo. mrzí me, že jsem to jen četla. z této knihy zbydou jen špatné sny.


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.