Jste zde: Recenze » Recenze: Karolina Ramqvistová - Bílé město

Recenze: Karolina Ramqvistová - Bílé město

Recenze

„Bílé město“ je citlivá a intimní psychologická novela o ženě, která se střetne s drsnou realitou. Karin přišla o svého přítele, hrozí jí exekuce všech jejích věcí a na krku jí zůstala půlroční dcerka, ke které si teprve hledá vztah. Dokáže si najít svou vlastní cestu a zapomenout na život ve zlaté kleci po boku gangstera?

Švédská autorka Karolina Ramqvistová (1976) působila jako šéfredaktorka časopisu Arena a dlouhá léta i jako literární kritička v největším švédském deníku. Do světa literatury vstoupila v roce 1997 románem „Když kluci ve Švédsku začali tančit“ a od té doby napsala řadu románů, které získaly množství literárních cen. „Bílé město“ z nakladatelství Kniha Zlín volně navazuje na novelu „Gangsterova přítelkyně“ (2016).

Hlavní hrdinkou knihy „Bílé město“ je stejně jako v „Gangsterově přítelkyni“ mladičká Karin. V předchozím díle vystupovala coby milenka bohatého mafiána Johna. Karin měla tehdy všechno, o čem může žena snít. John jim pořídil luxusní bydlení v hodnotě desítek milionů a Karin si mohla užívat života. Zatímco John získával peníze kriminální činností, Karin se postupně odstřihla od svých přítelkyň a bývalého života. Stala se naprosto závislou na svém příteli a „Bílé město“ nám ji představuje jako maminku půlroční dcerky Dream.

John je po smrti, Karin čeká exekuce veškerého majetku, a seč jí síly stačí, snaží se zajistit obživu pro sebe i své dítě. „Bílé město“ je upřímnou výpovědí ženy, která si neví rady se svým životem a jen marně hledá nějaké důstojné řešení. Ramqvistová není tuctová autorka a její nejnovější literární počin bych nazvala detektivkou jen s obtížemi. Tenhle příběh je o emocích, o atmosféře a vztazích. „Bílé město“ bezpochyby splňuje všechna kritéria umělecké literatury a velmi poklidné tempo je vyváženo mistrovským stylem psaní.

Příběh je de facto o tom, co Karin prožívá. Hlavní hrdinka si musí vyřešit své životní dilema spočívající v tom, že se ocitla naprosto bez peněz. S brutální upřímností si uvědomuje, že její dcerka je spíše zátěží, protože nebýt Johna a jeho lásky k dětem, nikdy by s potomkem nesouhlasila. Pasáže týkající se péče o půlroční dítě jsou stejně drsné jako ty, ve kterých Karin léčí proměnu svého kdysi atraktivního těla. Ztráta Johna a jeho luxusního sídla mladou ženu donutí k tomu, aby se pokusila navázat na stará přátelství. A tak osloví své bývalé přítelkyně a jejich partnery – gangstery, a nestačí se divit, jak se k ní zachovají.

Poselství knihy a závěr příběhu nadchne všechny feministky, ale je otázkou, nakolik uspokojí čtenáře očekávajícího komplikované zápletky a nečekané pointy. Všechno se tu totiž točí kolem Karin a nenašla jsem jedinou stránku, na které by nevystupovala. Příběh je vyprávěn z jejího pohledu a myslím, že leckterý mužský čtenář neskousne tolik prostoru věnovaného mateřským trampotám. Pokud je vám ale téma blízké nebo si potrpíte na hloubavé příběhy, potom vám kniha nabídne jedinečný zážitek. Emocionální i literární.

O tom, že autorka umí psát, není sporu. Její věty jsou malé klenoty a číst její příběh je jistým způsobem velmi povznášející. Ramqvistová ukazuje, jak může být jazyk krásný, a jak kultivovaně lze hovořit o věcech, které nejsou nijak líbivé. Otázku, zda je to v případě detektivky hodně, nebo málo, nechám už raději na vás.

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.