Jste zde: Recenze » Recenze: Kristina Ohlssonová - Stříbrný chlapec

Recenze: Kristina Ohlssonová - Stříbrný chlapec

Recenze

Pokud milujete severské detektivky, pak není potřeba vám Kristinu Ohlssonovou představovat. Do světa literatury vtrhla jako velká voda a od té doby sklízí jeden úspěch za druhým. Její romány si oblíbili čtenáři po celém světě i literární kritici. Tentokrát se tato pozoruhodná dáma pustila do detektivního příběhu pro děti.

Švédka Kristina Ohlssonová (1979) vystudovala politologii a dlouhá léta pracovala pro různé mezinárodní organizace spjaté s Evropskou unií. Angažovala se ve válečných konfliktech a praxi získala i na Ministerstvu zahraničních věcí a Policejním prezidiu. Po psaní odborných článků přesedlala na beletrii a do světa literatury vstoupila v roce 2009 románem „Nechtění“. Ohlssonová má na svém kontě už hezkou řádku detektivek pro dospělé a čeští čtenáři se s ní naposledy mohli setkat v knize „Miovo blues“, kterou v minulém roce vydalo nakladatelství Kniha Zlín.

Pro Ohlssonovou je typické, že není slepá vůči aktuálním společenským problémům. Její detektivní zápletky nejsou vycucané z prstu, ale naopak se zabývají tíživými společenskými tématy. V tomto ohledu není výjimkou ani tato kniha z nakladatelství Mladá fronta. „Stříbrný chlapec“ je detektivka pro děti od devíti let, ale věřte mi, že má co nabídnout i mnohem starším čtenářům. Autorka tu dokonale (a vlastně pouze v několika větičkách) vykreslila současné Švédsko, které není tak idylické, jak by se mohlo zdát. Mimo jiné se tu objevuje loď s uprchlíky ze Sýrie, která je velmi důležitá i pro pointu příběhu.

Ohlssonová nevidí věci černo-bíle a má daleko k tomu, aby vás přesvědčovala o své pravdě. Ona pouze konstatuje fakta a nechá na vás, abyste si obrázek udělali sami. V knize jsou dva hlavní hrdinové a je poměrně odvážné, že dvanáctiletý chlapec Aladin je Turek. Se svými rodiči žije v nové vlasti od svých dvou let a na rozdíl od nich ji považuje za svůj domov a neumí si představit, že by se rodina vrátila do Turecka. Aladinovi rodiče vlastní restauraci v bývalé vodárenské věži, a i když to tak nevypadá, potýkají se s velkými finančními problémy. Jedna ze zápletek se týká krádeží jídla, kterými celý příběh začíná.

Jedna detektivní zápletka se nabaluje na druhou a na své si přijdou i milovníci mystérií a tajemných pověstí z dávných časů. Aladin se spolu se svojí nejlepší kamarádkou Billie pokusí vyřešit několik záhad, se kterými by si nevěděli rady ani dospělí. Zápletky jsou promyšlené do nejmenších detailů, jistým způsobem provázané a upřímně říkám, že by autorce vystačili i na román pro dospělé čtenáře. Autorka nešetří zápletkami stejně jako napětím, a díky tomu vám během čtení bude běhat mráz po zádech, i když nejste cílovou skupinou.

„Stříbrný chlapec“ má hororový nádech a přiznám se, že není vůbec jednoduché vyřešit všechny záhady, které vám autorka předloží. Naše dvojice amatérských detektivů pátrá po ukradeném pokladu a kromě toho musí vyřešit zločin starý přes sto let. I když jsou tady věci mezi nebem a zemí, to hlavní vychází z reality, a tak se nemusíte bát, že byste měli co do činění se smyšlenou pohádkou.

Ohlssonová opět prokázala, že je skvělou vypravěčkou, protože udržet zájem dětských čtenářů je zatraceně těžký úkol. Nesmíte říct málo, aby děti netápaly, ale ani moc, aby se nenudily. Ohlssonová našla správnou míru, a díky tomu její knihu zhltnou malí i velcí čtenáři na jeden zátah.

Hodnocení: 100 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.