Jste zde: Recenze » Recenze: Lars Kepler - Playground

Recenze: Lars Kepler - Playground

Recenze

Lars Kepler opět prokázal, že je ve skvělé formě. Playground je strhující thriller, ve kterém se mísí několik žánrů. Příběh je nabitý emocemi, nechybí sentimentální scény a hlavní hrdinku si zamiluje i naprostý cynik. Paradoxně k tomu je Playground brutální čtení plné násilí a krve. Že to nejde dohromady? Zkuste a uvidíte.

Pod pseudonymem Lars Kepler se skrývá švédská manželská dvojice. Alexandra Coelho Ahndorilová (1966) a Alexander Ahndoril (1967) vstoupili do světa literatury v roce 2009, kdy vyšel jejich „Hypnotizér“. U nás knihu vydalo nakladatelství Host o dva roky později. V „Hypnotizérovi“ se poprvé objevuje detektiv Joona Lina, se kterým se poté čtenáři mohli setkat ještě několikrát, naposledy v románu „Stalker“. Zdá se, že Lars Kepler objevil zaručený recept na úspěch. Každá kniha se stala bestsellerem a oblibu zaznamenala celá série i u nás.

Možná to bude znít nekorektně a sexisticky, ale pravda je, že za svůj fenomenální úspěch Lars Kepler vděčí i tomu, že je z půlky žena a z půlky muž. Kepler se nebojí sentimentu, citů a občas zabrousí až do hájemství kýče. Díky tomu jeho knihy nebudete pouze číst, ale žít. Keplerovy prózy jsou neuvěřitelně lidské a přístupné snad každému. Všechny texty jsou srozumitelné, řemeslně na výši a v jistém směru prosté a civilní. Lars Kepler nemá potřebu hrát si se slovíčky a ani se nesnaží podsouvat do svých knih prvky z takzvané vysoké literatury. Za to ho čtenáři milují a jsou mu věrní.

To, co se v novince „Playground“ mohlo zvrhnout v siláckou chlapskou záležitost, bylo zjemněno ženským prvkem, a proto se nebojím říct, že „Playground“ je napsaný lépe než jakákoliv předchozí detektivka. Jiná věc ovšem je, jak čtenář zareaguje na děj. Pravda je, že Lars Kepler opustil žánr krimi románu a pustil se do knihy, která je jistým mišmašem různých žánrů. Z půlky je „Playground“ citlivým románem pro ženy, z půlky akčním fantasy. Záleží jen na vás, jak příběh pojmete, a proto nijak nepřekvapí slova recenzentů, kteří na jedné straně hovoří o snové poetické eleganci a na straně druhé o řízné a drsné urban fantasy.

Nejdůležitější je v této knize děj, což může uklidnit ty, kteří se zalekli slova „mysteriózní“. Ano, hlavní hrdinka Jasmin se několikrát ocitne v kómatu po zástavě srdce, ale tento fakt je pouze prostředek pro další vývoj. Tento stav je pro hlavní hrdinku vstupní branou do světa těch, kteří už nepatří mezi živé. Motiv je pro knihu důležitý, ale nebojte se, že by vás Kepler obtěžoval s čímkoliv metafyzickým. Tohle není filozofická disputace, náboženský traktát ani výkřiky sektářů. Tohle je plnokrevný thriller, ve kterém hlavní hrdinka bojuje o přežití.

Jasmin je profesionální voják, ale jak sami uvidíte, je to žena s velkým srdcem. Svou práci dělá skvěle, neváhá zabíjet, ale jediné, na čem jí záleží, je její tým. Během jedné akce je zraněná a na nějakou dobu se jí zastaví srdce. Jasmin se ocitá v čínském městě, které funguje podle vlastních zákonů. Když se Jasmin probere, rozhodne se změnit svůj život. Opustí armádu, dovolí si navázat vážný vztah a pořídí si dítě. Idyla? Ani náhodou. Jasmin se i jako civilistka setkává s umírajícími a asi si umíte představit, co následuje, když jim začne vykládat o čínském městě. Jasmin se ocitne v péči psychiatrů a problémů jen přibývá.

Těžištěm knihy mají být Jasminina dobrodružství ve městě na druhé straně, ale přiznám se, že mě více oslovilo to, co Jasmin prožívá na tomto světě. V tomto směru nemá „Playground“ daleko k psychologickému románu a řekla bych, že to, co se jí děje v našem světě, je mnohem děsivější než cokoliv, co by ji mohlo potkat v čínském městě. Jasmin zde, to je milující matka, Jasmin tam, to je chladnokrevný zabiják. Která Jasmin vás víc osloví, to záleží na vašem vkusu.

Thriller „Playground“ má filmový potenciál a umím si představit, jak podle něj vzniká akční a sentimentální podívaná v americkém stylu. Celkově vzato je „Playground“ kniha, která rozhodně stojí za přečtení.

Hodnocení: 90 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.