Jste zde: Recenze » Recenze: Lars Pettersson - Kautokeino, krvavý nůž

Recenze: Lars Pettersson - Kautokeino, krvavý nůž

Recenze

„Kautokeino, krvavý nůž“ je napínavá severská krimi, která vás okouzlí nejen svou zápletkou, ale i prostředím, ve kterém se příběh odehrává. Kulisy romány jsou téměř pohádkové a vy se díky autorovi ocitnete v Laponsku mezi chovateli sobů.

Lars Petterson (1954) je švédský autor, který pracuje jako dokumentarista, režisér a spisovatel na volné noze. „Kautokeino, krvavý nůž“ se odehrává v severním Norsku, v místě za polárním kruhem. Autor toto prostředí důvěrně zná díky svým četným návštěvám. I díky tomu se seznámíte s řadou detailů, kterých by si turista nemusel všimnout. Autor získal za tuto knihu v roce 2012 ocenění: nejlepší švédský debut.

Příběh vypráví v první osobě mladá švédská právnička Anna. Ta pracuje jako asistentka na státním zastupitelství a je spokojená se svým životem i kariérou. Anna se však na naléhání svých příbuzných musí vydat do Kautokeina, střediska Sámů. Téměř všichni se zde živé chovem sobů a Anna zdejší prostředí hodnotí jako „sto let za opicemi“. Její matka odsud kdysi utekla, aby se nemusela provdat za muže, kterého jí vybrala přísná matka, a také proto, aby si splnila svůj sen a stala se učitelkou.

Anna, která se v norských zákonech pranic nevyzná, se musí ujmout případu svého bratrance, který je obviněný ze znásilnění místní dívky. Anna se vydává na cestu a vás čeká okouzlující scenérie s exotickými kulisami. Už epizoda, kdy Anna nabourá do soba a musí ho na silnici utratit, vás přiková k židlím. Zápletka, v níž není nouze ani o vraždy, je napínavá a inteligentní, ale to, co z knihy dělá unikum, je právě líčení přírody a místních zvyků. Některé tradice jsou pro nás Čechy naprosto nepochopitelné a vy nebudete vědět, zda se máte smát nebo rozčilovat.

Anna je konfrontována se svojí minulostí a uvědomuje si, že musí pykat za hříchy své matky, která se odmítla starat o svá stáda. V jejím vyšetřování jí pomáhá místní policista a i jejich postupy se musí podřídit místným zvyklostem. Tradice a folklor jsou v tomto románu ještě důležitější než právo nebo morálka a Anna se s tím nedokáže vyrovnat. A aby toho nebylo málo, záhy se objeví nepřátelé, kteří jí usilují o život. Annu potká několik nehod a ona ani čtenář netuší, kdo je jejím protivníkem. Zápletka je dobře promyšlená a na konci knihy vás čeká šokující překvapení.

Autorův styl není nijak bombastický a koresponduje s prostým prostředím, ve kterém se odehrává děj. Převažují tu dialogy a díky tomu je kniha nadmíru čtivá. Líbit se bude nejen milovníkům detektivek a chladného severu, ale i těm, co mají rádi psychologické romány, kde autoři dávají svým postavám prostor k tomu, aby se vyvíjely od první do poslední stránky.

Hodnocení: 80 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.