Jste zde: Recenze » Recenze: Lilja Sigurdardóttir - V pasti

Recenze: Lilja Sigurdardóttir - V pasti

Recenze

„V pasti“ je čtivý psychologický thriller o ženě, která proti své vůli začne pašovat drogy. V tom je čím dál úspěšnější, ale rodinný život se jí hroutí jako domeček z karet. A to ještě neví, že zabředla do intrik, ve kterých půjde jí i jejím blízkým o život. Ačkoliv je kniha napínavá, doporučuji ji brát s nadsázkou.

Islanďanka Lilja Sigurdardóttir (1972) se stala spisovatelku díky soutěži, ve které jisté nakladatelství hledalo nového Dana Browna. Lilja zvítězila a v roce 2009 vyšla její prvotina „Kroky“. Po ní následoval krimi román „Odpuštění“ a poté se Lilja vrhla na psaní divadelních her. V nich byla tak úspěšná, že získala řadu prestižních cen. Před rokem vyšel na Islandu román „V pasti“, který u nás letos vydalo nakladatelství Leda.

Tato kniha je nefalšovaný thriller a na své si přijdou všichni ti, kteří mají rádi černý humor a absurdní situace. Na hlavní hrdince Sonje se její autorka vyřádila tak, že nebudete vědět, zda se smát, nebo brečet. Sonja je atraktivní jednatřicetiletá žena, která kvůli nevěře přišla o movitého manžela a malého synka. Většinou to bývá obráceně, ale v tomto případě byla nevěrníkem ona. Během večírku se zapletla s manželovou kolegyní Aglou a uvědomila si, že ji vlastně přitahují ženy. Po rozpadu manželství zůstal syn v péči svého otce a Sonja dělá všechno možné i nemožné proto, aby chlapce získala.

S Aglou se schází tajně, protože se bojí lidských řečí a protože si není jistá, co k ní investiční bankéřka cítí. Sonja si myslí, že má problémů nad hlavu, ale osud si pro ni přichystal mnohem horší věci. Agla a Sonjin bývalý manžel Tomas čelí několika obviněním a ještě s jedním kolegou se ocitnou v hledáčku policie. Sonja věří tomu, co jí Tomas i Agla říkají, a nepřipouští, že lidé nejsou tak poctiví, za jaké je považuje. Čtenář na rozdíl od ní tuší, že ne všechno je v pořádku, a začíná tipovat, kdo co provedl a jaké to bude mít následky.

Sonja se souhrou ošklivých náhod připlete k pašování drog, a protože je na tom tak, jak je, nemůže odmítnout spolupráci a souhlasí s tím, že bude převážet drogy v letadle. Je úsměvné sledovat, jak vymýšlí triky na schování proviantu, a některé scény z letiště jsou téměř komické. Sonja nikdy drogy nepašovala a je zábavné sledovat, jak si s tím dokáže poradit. K úžasu svého mafiánského šéfa je schopná převážet čím dál větší množství, aniž by vzbudila podezření. Ale i tady platí okřídlené rčení o tom, že tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.

Sonja je ve své roli podnikatelky cestující do ciziny tak dokonalá, až jeden celník zbystří. Dotyčný u ní naplánuje namátkovou kontrolu a nikdo z aktérů příběhu nemůže tušit, co všechno bude následovat. Na čtenáře čeká několik překvapení, protože dost věcí tu není takových, za jaké se vydávají. Zápletky jsou příjemně komplikované, a i když „V pasti“ neoplývá nabitým dějem ani akčními scénami, nebude nouze o intriky a krvavé scény. Příběh je o tom, kdo dokáže koho přechytračit a kdo dokáže z průšvihu vyjít se ctí.

Sonja a její pašování nepůsobí příliš reálně, ale protože jsme v beletrii, nemám s tím nejmenší problém. Autorka se naštěstí netváří, že píše krimi román založený na pravdivých událostech, ale od začátku je jasné, že ke svým postavám přistupuje s velkým nadhledem. Udělejte to také tak a zaručuji vám, že se budete báječně bavit.

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.