Jste zde: Recenze » Recenze: Lone Theilsová - Dívky z trajektu

Recenze: Lone Theilsová - Dívky z trajektu

Recenze

Novinářka Nora si zakoupila starý kufr skrývající podivné fotky mladých dívek. Díky tomu se dočkala svého vysněného sólokapra a my se dočkali nefalšované detektivky – hádanky ve stylu Agathy Christie. Na své si přijdou milovníci logických šarád, napětí a dokonce i romantiky.

Dánská autorka Lone Theilsová (1971) pracovala přes dvacet let jako zahraniční korespondentka dánského listu ve Velké Británii, kde měla na starosti především politiku. V roce 2016 se odstěhovala z Londýna do rodného Dánska a naplno se pustila do psaní knih. Detektivka „Dívky z trajektu“, kterou u nás vydalo nakladatelství Ikar, se v Dánsku vyhoupla na první příčky prodejnosti a z Theilsové udělala jednu z nejznámějších autorek. Kniha získala několik prestižních ocenění a my se už můžeme těšit na její volné pokračování.

Ačkoliv jsou „Dívky z trajektu“ literárním debutem, jejich úspěch je zcela zasloužený. Čím to, že vás autorka dokáže vtáhnout do děje už na první stránce a potom si vás omotá kolem prstu tak, že nebudete myslet na nic jiného? Theilsová svůj příběh zasadila do dvou odlišných prostředí. Část se odehrává v Dánsku a část ve Velké Británii. Střídání kulis je nejen čtivé, ale autorka hlavně mohla využít to nejlepší, co skrývají severské i klasické anglické detektivky. „Dívky z trajektu“ obsahují plnokrevnou hádanku ve stylu slečny Marplové, která se tak ráda hrabala ve starých záhadách a zločinech. K tomu připočtěte prvky temného thrilleru a vyjde vám příběh, který ocení všichni milovníci napětí.

Theilsová zároveň vytvořila charismatickou a lehce potrhlou hlavní hrdinku, jejíž bláznivé a trochu pubertální eskapády připomínají spíše Bridget Jones než jakéhokoliv Velkého detektiva. Nora Sandová je sympaticky chybující mladá žena, která si o sobě nedělá žádné přehnané iluze a není jí zatěžko udělat si sama ze sebe legraci. Jako kovaná novinářka se pouští na vlastní triko do starého případu a jejím parťákem se stává policista Andreas. Nora a Andreas byli kdysi nejlepší přátelé, ale poté, co se jeden z nich zamiloval do druhého, se jejich kroky rozešly. „Dívky z trajektu“ tak obsahují i milostnou romanci, která drsný příběh vyvažuje humorem.

Pokud je Nora ve skutečnosti Lone Theilsová, pak přiznávám, že je to ženská, která mi okamžitě sedla. Případ, který Nora vyšetřuje, se týká masového vraha a kvůli své brutalitě a nechutnosti v něm převažuje mužský prvek. Osobnost Nory příběh skvěle vyvažuje, a tak si jej vychutnají ženské čtenářky. Autorce se povedlo originálně a čtivě zpracovat i policejní pátrání, přičemž i tady sáhla k věcem využívaným ve starých dobrých detektivkách. Ani jedna pasáž není banální, nudná ani nadbytečná. „Dívky z trajektu“ poškádlí vaše šedé buňky mozkové a jako bonus vám nabídnou pobavení. O tom, že na vás na konci čeká parádní překvapení, zřejmě není ani potřeba mluvit.

Zprvu lokální záhada se změní v celosvětovou senzaci a příběh, který má grády od samého začátku, nadchne čtenáře toužící po tom, aby se detektiv alespoň v jedné knize zachoval jako hvězda první kategorie. „Dívky z trajektu“ jsou napínavé, inteligentní a jistým způsobem líbivé. Působí jako balzám na nervy a jsou ideální do sychravých podzimních večerů. PS.: Dejte mi vědět, zda se vám podařilo rozlousknout záhadu dvou zmizelých dívek. Nevěřím totiž, že je v lidských silách cokoliv z této knihy vyřešit.

Hodnocení: 100 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.