Jste zde: Recenze » Recenze: Marit Reiersgardová - Boží prst

Recenze: Marit Reiersgardová - Boží prst

Recenze

Čtrnáctiletá Idunn si s přáteli vyrazila na večírek. Ten se zvrhl v divoký mejdan a po jeho skončení byla dívka zavražděná. Tělo leželo u kamenného obelisku zvaného „Boží prst“ a policie se marně snaží zjistit, co se stalo. Opodál mezitím dochází k požáru domu, a když na místo dorazí hasiči, najdou v rozvalinách ubodanou stařenku.

Norka Marit Reiersgardová (1965) debutovala v roce 2007 románem pro mládež „Všechno, co vidím, je pravda“. O tři roky později napsala dobrodružství pro nejmenší čtenáře a v roce 2012 publikovala svou první detektivku. Tu u nás vydalo nakladatelství Kniha Zlín pod názvem „Závěje“. V ní autorka navázala na tradiční anglickou detektivku, kterou promíchala s hororovými prvky, jaké bychom čekali v thrilleru. Aktuální novinka „Boží prst“ je volným pokračováním a autorka v něm využila všechno, co se jí osvědčilo. Celý příběh působí děsivě klaustrofobicky, protože všichni aktéři se pohybují v malém zasněženém městě a důvěrně se znají.

„Boží prst“ je příběhem o nejtemnějších stránkách lidské povahy a o zlu, které ovládá naše duše. Inteligentní a promyšlená zápletka je hodně psychologická, a až se dozvíte pointu, budete mít o čem přemýšlet. Hodně se tu řeší rodinné vztahy a velkou roli zde má láska (a její věrná sestra nenávist) ve všech myslitelných podobách. Označit knihu za psychologický román by bylo nepřesné, protože je tu tolik zločinů a zápletek, až si řeknete, zda to autorka už trochu nepřehnala. Vyšetřovacích linií je tu hned několik a policisté musí řešit několik oddělených případů. Navíc je tu ještě cosi, co se odehrálo v minulosti a co může být ve finále ještě děsivější než současné vraždy.

Autorka má smysl pro dramatické vypjaté scény a musím vyzdvihnout její schopnost zamést stopy a zkomplikovat děj všemožnými tajemstvími. Text je plný dvojsmyslů, narážek, a jakmile je možné použít něco, co vám zabrání v dedukci, autorka to s chutí využije. Zářným příkladem je například osobní zpověď dívky, která si píše deník. Všichni aktéři mají co skrývat, a i když přímo nelžou, stačí, aby neřekli celou pravdu. Třebaže se fakta tváří naoko upřímně a nevinně, doporučuji, abyste byli stále ve střehu a nic nepodcenili.

V porovnání s předešlým románem „Závěje“ je „Boží prst“ důmyslnější, propracovanější a bohatší na zápletky. Autorka odhodila ostych a místo oťukávání svých čtenářů jim toho rovnou naložila tolik, že by z toho mohly být dvě nebo tři knihy. Příběh je napsaný velmi sugestivně, nechybí v něm černý humor a dva hlavní protagonisté jsou ještě výstřednější než minule. Verner je zachmuřený policista s culíkem a slabostí pro ručně pletené svetry a jeho nová kolegyně Bitte je kulaťoučká veselá mamina dvou dětí, která se dala dohromady s místním novinářem.

Verner se trápí kvůli opileckým eskapádám své manželky, nedokáže se smířit se smrtí svého syna a na klidu mu nepřidává ani to, co začíná cítit ke své kolegyni. Bitte s hrůzou zjišťuje, že její nejbližší patří mezi podezřelé, protože se znali se zavražděnou Idunn. Čtenáři mají k dispozici řadu podezřelých a už od začátku je možné tipovat, jakým směrem se příběh vyvine. Snad nikdo není bez viny, a kdyby si všechny postavy poctivě sáhly do svědomí, musely by si přiznat, že se občas nezachovaly tak, jak by měly. Autorka je vůči svým postavám nelítostná a vyloženě ji baví rýpat se v jejich ranách.

Na malé ploše rozehrála úžasně čtivý a napínavý příběh. Během čtení vám bude běhat mráz po zádech a vy budete vyděšení nejen z příběhu, ale také z toho, že budete neustále myslet na to, jak byste se zachovali vy, kdyby vás potkalo to, co hrdiny „Božího prstu“. Reiersgardová je totiž ukázková potvora, které je úplně jedno, jestli si vychutnává své postavy, nebo čtenáře.

Hodnocení: 100 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.