Jste zde: Recenze » Recenze: Marit Reiersgardová - Závěje

Recenze: Marit Reiersgardová - Závěje

Recenze

Pětiletá Oda se doma nudí, a tak neustále otravuje maminku, aby ji pustila ven. Matka podlehne jejímu naléhání, nabalí dcerku do kombinézy a povolí jí, aby si hrála v okolí domu. Zatímco vyřizuje naléhavý hovor, Oda beze stopy zmizí. Matka šílená hrůzou ji zběsile hledá, ale copak má nějakou šanci v moři závějí?

Norka Marit Reiersgardová (1965) debutovala v roce 2007 románem pro mládež „Všechno, co vidím, je pravda“. O tři roky později napsala dobrodružství pro nejmenší čtenáře a v roce 2012 publikovala svou první detektivku. Tu letos vydalo nakladatelství Kniha Zlín pod názvem „Závěje“ a na podzim se chystá volné pokračování s názvem „Boží prst“. Autorka v „Závějích“ navázala na tradiční anglickou detektivku, kterou promíchala s hororovými prvky, jaké bychom čekali v thrilleru. Celý příběh působí poněkud klaustrofobicky, protože všichni aktéři se pohybují v malém zasněženém městě a důvěrně se znají.

„Závěje“ jsou příběhem o nejtemnějších stránkách lidské povahy a o zlu, které ovládá naše duše. Jistým způsobem je zápletka hodně psychologická, a až se dozvíte pointu, budete mít o čem přemýšlet. Máloco je tady jednoznačné, a jak zjistíte, velkou roli ve zločinech, ke kterým dojde, sehraje náhoda a strach. Příběh začíná pátráním po pětileté dívence Odě, která se ztratila během hry u domu jejích rodičů. Dívčina matka okamžitě zalarmuje policii, ale ani profesionálové nic nezmůžou. Po dívce jako by se slehla zem a případní svědci lžou, jako když tiskne.

Autorka má smysl pro dramatické vypjaté scény a já musím vyzdvihnout její schopnost zamést stopy a zkomplikovat děj všemožnými tajemstvími, za která se místní stydí a za nic na světě je nechtějí vyzradit. „Závěje“ jsou skvělou ukázkou toho, že svědci a podezřelí nemusí přímo lhát, protože mnohdy stačí, aby pouze neřekli celou pravdu. U téhle knihy musíte přemýšlet, ale o to větší odměna na vás čeká, pokud se vám podaří poskládat všechny střípky dohromady. Až knihu dočtete a dozvíte se pointu, doporučuji, abyste si ji přečetli ještě jednou. Teprve potom totiž plně oceníte všechny triky, které autorka využila k odlákání vaší pozornosti.

Pátrání po zmizelé dívce vedou dva vyšetřovatelé, kteří nemůžou být rozdílnější. Verner je zachmuřený policista s culíkem a slabostí pro ručně pletené svetry. V jeho osobním životě je pár věcí, na které nemůže být hrdý, ale to není nic proti tomu, co si bude muset prožít jeho nová kolegyně. Bitte je kulaťoučká veselá mamina dvou dětí a jedno z nich bude velmi důležité i pro samotné vyšetřování. Vztah mezi Vernerem a Bitte je hodně neobvyklý a je jen dobře, že ani v tomto ohledu se autorka nebála vybočit z řady a popřít žánrová klišé.

Pátrání po dívce zkomplikuje policistům případ vraždy extravagantní a bohémské malířky, jejíž tělo bylo nalezeno v hodně neobvyklé poloze. Čtenáře naopak potrápí řada podezřelých, se kterými autorka (díkybohu!) nijak nešetřila. Paradoxně tu máme pouze omezený okruh možných pachatelů, ale všichni do jednoho by klidně mohli být únosci nebo vrahové. „Závěje“ jsou propracovaná a čtivá detektivka, kterou ocení zejména ti, kteří si vypěstovali závislost na logických šarádách Agathy Christie a jejích anglických kolegů.

Autorka rozehrála na malé ploše úžasný příběh, při kterém vám bude běhat mráz po zádech. Věřím, že si budete lámat hlavu nad každým autorčiným tvrzením a podobně na tom budete, i co se týče replik jednotlivých postav. Ráda bych vás varovala, abyste nikomu nedůvěřovali, ale ono je to naprosto zbytečné. Vyřešit zločiny v téhle knize je zhola nemožné, což je největší poklona, jaké se mohla Reiersgardová dočkat.

Hodnocení: 100 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.