Jste zde: Recenze » Recenze: Marko Hautala - Bába Motyka

Recenze: Marko Hautala - Bába Motyka

Recenze

„Bába Motyka“ je drsný thriller s prvky hororu a klasické detektivky. Bába Motyka terorizuje část malého finského města, a kdo se jí postaví do cesty, zemře strašlivou smrtí. Bába Motyka vraždí především děti, kterým rve srdce z těla, ale v bezpečí před ní nejsou ani dospělí.

Fin Marko Hautala (1973) vystudoval anglický jazyk a literaturu a v současné době učí a vede kurzy tvůrčího psaní. Ve své tvorbě se zaměřuje na psychologické thrillery s nádechem hororu a všechny jeho knihy získaly řadu ocenění. Literární kritici o něm hovoří jako o vycházející hvězdě finské literatury a po přečtení „Báby Motyky“ nezbývá než konstatovat, že Hautala je skutečně slibný talent.

„Bába Motyka“ má všechny znaky kvalitní literatury a navíc vás dokáže strhnout tak, že jí rádi věnujete všechen svůj čas. V knize se prolínají různé žánry a není jednoduché rozhodnout, co převládá. Informace, které se dozvíte, jsou dvojsmyslné a záleží jen a jen na vás, jak je budete interpretovat. Schizofrenní pocit budete mít během četby, ale i na konci. Hautala se vyžívá v náznacích a mnohoznačnosti, a kdybyste se zeptali pěti lidí, kdo je bába Motyka a jak kniha skončila, dočkali byste se pěti různých odpovědí.

Přesto se autor nezpronevěřil detektivkám, a pokud budete trvat na logickém řešení záhad, nabídne vám vcelku reálné vysvětlení. Jen si myslím, že by to byla škoda. Lepší je smířit se s tím, že bába Motyka je strašidlo, které dělá všechny ošklivé věci, které mu lidé připisují. Bába Motyka vás bude fascinovat a vy budete zvědaví, odkud se vzala pověst o její existenci a proč vlastně vznikla. Na začátku budete mít asi milion otázek a na všechny vám autor postupně odpoví. Informace vám bude dávkovat po kouskách, aby vás udržel v napětí.

Doslova fascinující je to, jak Hautala skloubil horor s humorem. Svět tajemných pověstí se střetává se světem adolescentů a autor si vychutnal každou větu, kterou mohl pronést jako puberťák. Jeho postavy bábu Motyku shazují, ale ve finále se díky tomu bojíte ještě víc, než kdyby vám něco tvrdil s naprosto vážnou tváří. Vaše emoce budou jako na houpačce, a když k sobě budete upřímní, budete si muset přiznat, že vás to vlastně strašně baví. V čem autor doslova exceluje, to jsou popisy a líčení. Historky vypráví barvitě se smyslem pro drama i ironii a dokáže vám vsugerovat pocit, že jste v lese a na záda vám dýchá bába Motyka.

V knize je několik hlavních postav, jejichž osudy jsou jistým způsobem svázané a propletené. Některé události autor vypráví chronologicky, jiné retrospektivně. Pořád je tu co řešit a čeho se bát. Bába Motyka působí jako monstrum, ale připravte se na to, že věci nejsou jen černé, nebo bílé. Kniha je plná překvapivých zvratů a epizod, u kterých si budete strachy kousat nehty. Je děsivá a rozhodně ji nedoporučuji číst v noci o samotě.

Hodnocení: 90 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.