Jste zde: Recenze » Recenze: Michael Katz Krefeld - Tonutí

Recenze: Michael Katz Krefeld - Tonutí

Recenze

Víra je velmi silná záležitost. Chce to neochvějnou vůli a v některých případech také ochotu překročit pomyslnou hranici tam, kam je vstup zakázán. Změna režimu je milník, který je ne vždy přijat s povděkem a zasahuje do života lidí i dlouho poté. Detektiv s přezdívkou Havran se ocitá proti protivníkovi, který nezná slitování a zároveň se zamotává do vlastních problémů. Klasická severská detektivka okořeněná o prvky historie a drsnou zápletku, která nenechá své čtenáře na pochybách, že i Dánové psát rozhodně umí.

Dalo by se říct, že najít dobré téma, je už skoro zázrak. Když si vezmete, kolik autorů působí na poli severského krimi, je s podivem, že své čtenáře ještě nezahltili. Severští autoři ale umí jednu věc velmi dobře, a to velmi působivě podat svůj příběh s jistou dávkou neosobnosti a zároveň odrovnat čtenáře svou přímočarostí a chytlavou zápletkou s napínavým průběhem.

Krefeld v tomto ohledu není výjimkou. Vsadil na prolínání dvou dějových linek, které se v jednom bodě musí zákonitě protnout, na tom není nic tak světoborného. Sázka na správného koně se ale projevuje ve výběru dějinného období. A to zvládl bravurně.

Komunistická minulost evropských zemí je svázána s velkým utrpením a absolutní nesvobodou, ať už se na ni podíváme z jakéhokoliv hlediska. Autor nastínil konec tohoto režimu v Berlíně a pokud jste milovníky historie, pak zasáhne i vás. Výborně navodil atmosféru nesvobodné poloviny Německa - strach a touhu po svobodě, a absolutní víru v systém na straně druhé.

Hlavní hrdina je vcelku sympatický bývalý policista, který má pár vlastních strašidel pod postelí, umí se ale k věci postavit čelem a jeho chování je přímočaré a adekvátní. Jako takový nevybočuje z „pravidel“ – má svá vlastní strašidla, je to tak trochu rozporuplná osobnost, ale zároveň má v sobě něco, čím upoutá.

Co je na knize velmi hodnotné, je to, co najdete mezi řádky. A příběh sám o sobě vám má opravdu co říct.

Tereza Bártová

fototerarium.com

Foto: Tereza Bártová

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2018 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.