Jste zde: Recenze » Recenze: Michaela Klevisová - Zmizela v mlze

Recenze: Michaela Klevisová - Zmizela v mlze

Recenze

Pražský kriminalista Josef Bergman vyrazil do Norska, kde chtěl strávit poklidnou dovolenou daleko od lidí. Místo chytání ryb se ale nachomýtl k brutální vraždě a nebyl by to on, aby nezačal fušovat svým severským kolegům do řemesla. „Zmizela v mlze“ je čtivý kriminální román, kterým autorka vzdala hold nejen severské krimi, ale také anglické detektivce.

Česká autorka Michaela Klevisová (1976) vystudovala žurnalistiku a dodnes se této profesi věnuje. Do světa literatury vstoupila v roce 2007 kriminálním románem „Kroky vraha“. V knize se poprvé představil postarší kriminalista Josef Bergman, se kterým se nyní setkáváme popáté. „Zmizela v mlze“ z nakladatelství Motto je druhým románem v sérii odehrávajícím se za hranicemi České republiky. Předešlý případ v knize „Ostrov šedých mnichů“ řešil Bergman na žádost své kamarádky, v aktuální novince se k vyšetřování přichomýtl během dovolené.

Klevisová má praxi jako autorka reportáží a z jejího textu je znát, že má pro cestování slabost. Ač Češka, dokázala sever vylíčit mnohem lépe, než by to dokázal místní autor. Díky jejím popisům a uměleckému líčení na vás dýchne zádumčivá a ponurá atmosféra a vám nebude činit potíže přenést se do míst plných mrazu a sněhu. Dějištěm příběhu je odlehlá vesnice u norského fjordu daleko za polárním kruhem. V místě žije hrstka obyvatel a všichni si vzájemně vidí až do talíře. V tomto ohledu „Zmizela v mlze“ evokuje některé anglické detektivky, například ty od Agathy Christie.

Autorka si dává záležet na psychologii jednotlivých postav a to, jak se její aktéři chovají k druhým, by bohatě vystačilo na společenský román. Klevisová ke svým postavám přistupuje podobně jako Angličanka P. D. Jamesová. A protože jsme v kriminálním románu, celý příběh působí reálně. Prim zde hraje vyšetřování hned několika zločinů a zápletka je na hony vzdálená bombastickým závěrům, jaké známe z klasických detektivek – hádanek. Klevisová i její hlavní hrdina se drží střídmě při zemi, a i když na vás na konci čeká několik překvapení, není to nic, s čím bychom se nemohli setkat v běžném životě.

Josef Bergman v sobě nemá nic pohádkového a jeho cílem není oslnit vás geniálními dedukcemi. Ačkoliv není na svém výsostném území, okolnosti tomu chtějí, aby se pustil do vyšetřování vraždy. Díky své mravenčí práci a důkladným výslechům brzy zjistí, že ona vyšetřovaná vražda je součástí něčeho mnohem většího a děsivějšího. Klevisová vám zabrnká na nervy a vy se připravte na to, že vám při čtení bude běhat mráz po zádech. Hrůzu ale nevzbuzuje krajina, nýbrž to, čeho všeho jsou lidé schopní. Ve správné detektivce nesmí chybět stopy vedoucí k řešení a vodítek je tu požehnaně. Bohužel jsou v textu poschovávané tak rafinovaně, že vás ani nenapadne, že by to mohlo být „ono“.

Knihu „Zmizela v mlze“ doporučuji všem milovníkům žánru, protože tady si rozhodně přijdete na své. Michaela Klevisová je zářný příklad toho, že i český autor dokáže vytvořit něco, co může konkurovat nejlepším severským i klasickým detektivkám. Cením si toho, že vybočila z průměru a odvážila se poslat svého hlavního hrdinu do Norska, protože tím rozhodně získal na čtivosti a poutavosti.

Hodnocení: 90 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.