Jste zde: Recenze » Recenze: Mikaela Bley - Déšť smývá stopy

Recenze: Mikaela Bley - Déšť smývá stopy

Recenze

Stockholm už několik týdnů bičuje vytrvalý liják. Osmiletá Lycke se vypraví na hodinu tenisu, ale už se z ní nikdy nevrátí. Novinářka Ellen rozjíždí obrovskou pátrací akci a nechápe, proč se policie i dívčini rodiče chovají tak, jako kdyby si ani nepřáli zjistit, co se s Lycke stalo.

„Déšť smývá stopy“ je literárním debutem švédské autorky Mikaely Bley a nutno podotknout, že jde o debut nadmíru zdařilý. Kniha působí jako počin vypsaného profíka, který ovládá řemeslo a navíc má cit pro to, co si čtenáři přejí. Přečtení anotace by mohlo svádět k tomu, že budete tuhle novinku z nakladatelství Motto považovat za pátračku ve stylu krimi románů, ale nenechte se mýlit. „Déšť smývá stopy“ je plnokrevný psychologický thriller, ve kterém jsou nejdůležitější vztahy mezi několika aktéry.

Hlavní hrdinkou knihy je mladá a atraktivní novinářka Ellen. Ellen pochází ze šlechtické rodiny a navzdory přání svých rodičů se rozhodla pro dráhu kriminální reportérky. Jejím úkolem je sledovat nejnovější kauzy, a jak sami uvidíte, Ellen má ke svému povolání značně rozporuplný vztah. Na jednu stranu chce informovat veřejnost o všem důležitém, ale na druhou stranu tráví dlouhé hodiny u všemožných terapeutů, aby překonala svou hrůzu ze smrti. Její zpravodajská redakce dostane nového šéfa, se kterým si prožila románek a který po ní nyní vyžaduje zvýšení sledovanosti.

Ellen skrývá ošklivé tajemství související s jejím dětstvím, a proto si zmizení osmileté Lycke bere velice osobně. Policisté mají za to, že se dívka během několika hodin objeví, a Ellen se je marně snaží přesvědčit o tom, že je za tím víc. To, co jí ale připadá naprosto nepochopitelné, jsou reakce dívčiných rodičů. Matka působí jako ledová socha a Ellen není sama, kdo má pocit, že jí ztráta dcery vyhovuje. Otec žije s novou partnerkou a brzy je jasné, že oba mají co skrývat.

Ve chvíli, kdy je nalezeno dívčino tělo, se thriller mění na klasickou detektivku – hádanku a vy můžete začít pátrat po tom, kdo a proč vraždil. Myslím, že budete každou chvíli podezírat někoho jiného a že si pokaždé pomyslíte, že právě teď jste na to doopravdy kápli. Bley je skvělá manipulátorka, a protože bude vždy o krok před vámi, připravte se na několik parádních překvapení. Jako detektivka působí „Déšť smývá stopy“ na první pohled vcelku neškodně, ale opak je pravdou.

V téhle knize se objeví zlo hned v několika podobách a vy budete mít ještě dlouho o čem přemýšlet. Ti, kteří působí nevinně, se předvedou jako pěkné mrchy a raději si nedělejte iluze ani o Ellen. „Déšť smývá stopy“ je intimní a jistým způsobem dojemný příběh o lidech, kterým do života zasáhla tragédie. Kniha je velmi osobní, procítěná a uvěřitelná. Místo akčních scén se připravte na dávku emocí, které vás rozhodně nenechají chladnými. Ačkoliv to nikde není řečeno, předpokládám, že si příběh vychutnají zejména ženské čtenářky.

„Déšť smývá stopy“ je inteligentní a promyšlená detektivka, kterou doporučuji nejen milovníkům napětí, ale také těm, kteří mají rádi moderní romány pro ženy anebo psychologické romány. Bley se přiblížila realismu tak, jak to bylo možné, a mě přesvědčila o tom, že se na scéně objevila osobitá a talentovaná detektivkářka.

Hodnocení: 90 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.