Jste zde: Recenze » Recenze: Mina Lindgrenová - Babičky: Mrtvý kuchař

Recenze: Mina Lindgrenová - Babičky: Mrtvý kuchař

Recenze

„Babičky: Mrtvý kuchař“ je první román ze série o amatérských vyšetřovatelkách z finského domova důchodců. Siiri, Irma a Anna-Liisa jsou variací na slečnu Marplovou se všemi jejími špatnými vlastnostmi. Jsou zvědavé, jízlivé, sarkastické a s oblibou se vzájemně popichují. Kolem nich umírají lidé a problém nastane, když ti mrtví jsou o několik generací mladší než ony a jejich smrt zavání zločinem.

Autorkou knihy je Finka Minna Lindgrenová (1963), která má s psaním bohaté zkušenosti, protože mimo jiné pracovala jako novinářka. Detektivka „Babičky: Mrtvý kuchař“ ji proslavila na celém světě a čeští čtenáři se s ní právě nyní mohou setkat díky nakladatelství XYZ. Zamýšlená trilogie se odehrává v domově důchodců Podzimní háj, který je určený zámožným klientům. Naoko se tváří jako špičkový ústav pro vybranou klientelu, ale skutečnost je jiná.

Zaměstnanci jsou podivíni, z nichž někteří neumí ani finsky, klienti dostávají léky, které nepotřebují, a z jejich účtů jim záhadně mizí peníze. Jeden stařík je znásilněný a drama začíná ve chvíli, kdy v domově dojde k prvnímu záhadnému úmrtí. Obětí je mladý kuchař, kterého si jedna z bábinek – vyšetřovatelek nadmíru oblíbila, protože jí dával protekční porce jídla. Tři amatérské vyšetřovatelky se pouští do vyšetřování a vzhledem k jejich povahám a věku je jisté, že napáchají víc škod než užitku. Jejich vyšetřování spočívá především ve sbírání klepů a je jasné, že se jim někteří budou snažit ve čmuchání zabránit všemi možnými způsoby.

Ačkoliv je příběh napínavý, nechybí v něm humor a autorčin nadhled. Ke svým postavám přistupuje s ironií a sarkasmem a skvělé je, že tak k sobě přistupují i samotné postavy. Kniha je náloží vtipných situací a dialogů, u kterých se budete doslova válet smíchy. Naše hrdinky samy sebe označují jako děvčata devadesát plus a za jejich hlášky a nápady by se nemusela stydět leckterá puberťačka. Siiri, Irma a Anna-Liisa pochází z různých společenských tříd, mají rozdílné životní zkušenosti, ale v domově se z nich staly nejlepší kamarádky, které řeší muže, sex i erotické oblečky. Jejich rodiny je považují za chodící mrtvoly, ale ony chodí na večírky a mezi stejně starými muži si hledají ženichy nebo milence.

Autorčin humor je laskavý a čtenář se dočká i řady dojemných scén. Ačkoliv se naše bábinky nikdy nevzdávají a své nemoci komentují s vtipem, pravda je, že jejich stáří je osamělé a bolestné. Samy jsou často zmatené a Podzimní háj připomíná otřesné domovy důchodců, o kterých se mluví v krimi zprávách. Praktiky personálu jsou děsivé a pro zaměstnance není problém nechat zmizet nepohodlného svědka. A asi ani nemusím říkat, že i naše bábinky se ocitnou v ohrožení života.

Detektivní zápletka je inteligentní, uvěřitelná, ale není tu v hlavní roli. „Babičky: Mrtvý kuchař“ by se klidně dal označit i za humorný společenský román. Detektivka je to klidná a příjemná. Tempo vyprávění je tak akorát a styl autorka podřídila věku svých hrdinek a atmosféře domova důchodců. Pokud máte rádi slečnu Marplovou, pak vás tento román velice mile překvapí. A rozhodně jej doporučuji i těm, kteří mají rádi humor a recesi. A nebojte se, že jste na příběh příliš mladí. Nadchne i ty, kteří jsou ve věku vnoučat nebo pravnoučat této originální trojice.

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2018 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.