Jste zde: Recenze » Recenze: Minna Lindgrenová - Babičky: Na útěku

Recenze: Minna Lindgrenová - Babičky: Na útěku

Recenze

„Babičky: Na útěku“ je druhý román ze série o amatérských vyšetřovatelkách z finského domova důchodců. Siiri, Irma a Anna-Liisa jsou variací na slečnu Marplovou s jejími nejhoršími vlastnostmi. Jsou zvědavé, jízlivé a asertivitu považují za sprosté slovo. Jejich nevymáchané pusy a touha po vyšetřování zločinů je opět dostanou do problémů.

Autorkou knihy je Finka Minna Lindgrenová (1963), která má s psaním bohaté zkušenosti, protože mimo jiné pracovala jako novinářka. Trilogie o amatérských vyšetřovatelkách 90+ ji proslavila po celém světě a čeští čtenáři se s ní mohou setkat díky nakladatelství XYZ. První díl „Babičky: Mrtvý kuchař“ se odehrával v domově důchodců Podzimní háj, ze kterého se v tomto díle stává staveniště.

V domově probíhá rekonstrukce a po celé budově se pohybují pochybné existence. Bábinky jsou podezíravé a zvědavé i normálně, ale nyní mají hotové žně. Podezřelé individuum je pro ně každý, s kým se setkají. A nejdivnější jim připadají dělníci z východu, kteří neumí pořádně finsky. Bábinky nenechají na nikom nit suchou, a jak můžou, stěžují si. V předchozím díle se setkaly s vraždou a nyní je čeká hned několik zločinů. Rozdíl je v tom, že minule byly aktivními pátračkami, kdežto nyní se jim přihodí pár věcí, které nejsou tak úplně košer.

Čtenář se bude divit a bábinky ještě víc. Protože jde o detektivku, je jasné, že se něco semele. Konkrétní zločiny vás ale překvapí, protože nekalosti budete hledat v něčem jiném. Detektivních zápletek je tu hned několik a všechny se nějakým způsobem dotýkají našich hrdinek. Ty společně opustí domov důchodců a nastěhují se do luxusního bytu ve čtvrti Hakaniemi. Všechny si myslí, že prchají před organizovaným zločinem do bezpečí, ale pravda je trochu jiná.

Příběh je napínavý, ale nechybí v něm jízlivý ani laskavý humor a autorčin nadhled. Jako novinářka je protřelá a nedělá si iluze o finském systému. Siiri, Irma i čerstvá novomanželka Anna-Liisa jsou skvělé glosátorky a vy se smějete s nimi nebo jim. Bábinky jsou zvyklé na dokonalý servis, ale nyní musí čelit nástrahám běžného života. V románu figurují muži, mladí lidé i moderní technologie. Bábinky se s nimi snaží vyrovnat se ctí, ale dělají to po svém. Některé epizody jsou tragicko-komické a vaše emoce budou jako na houpačce. Asi nejvíc emocionálně vypjatá příhoda popisuje vztah dementního muže a jeho milující manželky, která cítí, že by pro něj byla vysvobozením smrt.

Některá témata jsou šokující a šokující je i přímočarost autorky. Bábinky se tváří jako drsňačky, ale vy cítíte, že jsou to osamělé duše toužící po porozumění a vlídném zacházení. Jsou moudré, mají zkušenosti, ale mladí nejsou na jejich rady zvědaví a rodinní příslušníci (pokud vůbec jsou), nemají na rodiče a prarodiče čas. Bábinky mají peníze, ale za co je utrácet, když po jídle bolí břicho, pálí žáha a na dovolenou by si netroufly ani s ošetřovatelkou? Času mají spoustu, ale čím ho vyplnit? Láska je fajn, ale co s chlapem, který zapomíná vaše jméno?

Bábinky mluví o nemocech, probírají způsoby euthanasie a cynicky si kupují oblečení na pohřby. Jejich přátelé umírají a ke všemu se ještě ukazuje, že nemůžou věřit každému, kdo se tváří jako přítel. Knihu bych charakterizovala jako společenský nebo satirický román s detektivními prvky. Není to typická detektivka, kde by na začátku došlo ke zločinu, který by se vysvětlil v poslední kapitole. Babičky samy sebe nepovažují za vyšetřovatelky, ale za pouhé pozorovatelky. I tak jsou „Babičky: Na útěku“ příjemné krimi čtení.

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.