Jste zde: Recenze » Recenze: P. D. Jamesová - Vánoční vražda a jiné povídky

Recenze: P. D. Jamesová - Vánoční vražda a jiné povídky

Recenze

Nevím, jak vy, ale pro mě jsou Vánoce spojené s klasickými detektivkami – hádankami. Seversky pochmurné krimi si ráda vychutnám na podzim, ale jakmile se přiblíží Štědrý den, nostalgicky vzpomínám na hlavolamy odehrávající se na anglických venkovských panstvích. Stromek září do tmy, zámek je pokrytý sněhem a během noci se najde úhledná mrtvola. Pokud máte podobný vkus, tak vězte, že nakladatelství Motto si pro nás připravilo báječnou lahůdku.

Je úplně jedno, zda detektivky hltáte, občas si nějakou přečtete, nebo je zdvořile ignorujete, ale jméno P. D. Jamesové zná prostě každý. Angličanka Phyllis Dorothy Jamesová (1920 – 2014) je důstojnou pokračovatelkou Agathy Christie a podle některých literárních vědců svůj vzor dokonce překonala. Jamesová začala publikovat v 50. letech a od té doby napsala hezkou řádku detektivek. Její Velký detektiv se jmenuje Adam Dalgliesh a objevil se v řadě románů i filmů. Občas P. D. Jamesová zabrousila do jiného žánru, ale my všichni víme, že v detektivkách se našla.

Její romány jsou poměrně rozsáhlé a velmi důkladně zpracované. Jamesová má smysl pro detail, atmosféru a psychologický vývoj svých postav nepovažuje za něco podružného, co překáží zápletce a dedukci. Jak sama přiznává, napsat povídky pro ni byla víceméně výzva. „Vánoční vražda a jiné povídky“ obsahuje nejen úvodní slovo, ale také předmluvu samotné autorky, která se v ní vyznává, co pro ni bylo na vytváření detektivních povídek nejtěžší. Nebudu vás napínat a rovnou vám řeknu, že se s tímto útvarem poprala více než se ctí.

Jamesová navázala na zlatou éru povalečných detektivek a dodržela všechna pravidla žánru. Příběhy se odehrávají v uzavřených prostorách, v každé povídce najdete nejméně jednu vraždu a vy i vyšetřovatelé budete mít k dispozici řadu vodítek, díky kterým byste mohli všechny zločiny vyřešit. Hlavní hrdinkou „Vánoční vraždy“ je osmnáctiletá Phyllis, kterou pozvali její příbuzní na venkov, aby pozapomněla na válečná utrpení i na to, že její manžel padl jen dva týdny po svatbě. Jamesová vypráví příběh ze svého pohledu a věřte mi, že to, co prožila, směle konkuruje nejlepším zápletkám od Agathy Christie.

„Úplně obyčejná vražda“ je spíše psychologickým thrillerem o muži, který se přimotá k vyšetřování vraždy. Tenhle obyčejný chlapík by mohl potvrdit alibi podezřelého, ale má tisíce důvodů, aby mlčel a nechal si své tajemství pro sebe. Jamesová byla i v této povídce nesmírně poctivá, a tak vám předložila všechny stopy, díky kterým by vás mohlo napadnout správné řešení. Pro mě nejlepší povídka je „Dědictví Boxdaleových“. Tady je Velkým detektivem Adam Dalgliesh, kterého jeho kmotr požádá o prošetření zločinu starého desítky let.

Adam využije v detektivkách tolik oblíbenou „lenoškovou metodu“, díky které vyřeší brutální zločin takříkajíc na dálku. Tato povídka má všechny prvky umělecké prózy a Jamesová si pohrála i se zápletkou, která je možná až překombinovaná. „Dědictví Boxdaleových“ vyvolá emoce a věřte mi, že o některých věcech z tohoto příběhu budete přemýšlet pěkně dlouho. Hlavní roli v poslední povídce „Dvanáct vánočních stop“ má opět Adam Dalgliesh, který tu doslova oslňuje svými dedukcemi. Jako mladý policista se přimotá k vraždě na venkovském panství a jen díky němu je odhalená promyšlená a chladnokrevná vražda.

P. D. Jamesová je skvělá vypravěčka, která zná všechny finesy žánru, a tak vás bude neustále překvapovat. Pointu si nechá klidně až do poslední věty a vaše nervy bude pokoušet až k prasknutí. Její povídky jsou napínavé, originální a svěží tím správným způsobem. Stejně jako její předchůdci si i ona občas rýpne do žánru a nedělá jí problém zesměšnit ani sama sebe. „Vánoční vražda a jiné povídky“ jsou nadčasové čtení, které uspokojí všechny milovníky žánru. Pokud si potrpíte na klasické detektivky, pak si budete chrochtat blahem.

Hodnocení: 95 %

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.