Jste zde: Recenze » Recenze: Petra Hesová - Srdcový král

Recenze: Petra Hesová - Srdcový král

Recenze

„Srdcový král“ je krimi příběh z pera české autorky Petry Hesové. Unikátní je tím, že se v něm snoubí to nejlepší, co dokážou nabídnout české a severské detektivky. Hlavní hrdinka Emma přijela do Čech ze Švédska, kde se její otec proslavil jako autor světových bestsellerů. Fajn že, že kniha obsahuje i prvky klasické detektivky – hádanky, a vy tak můžete hledat stopy k vyřešení případu.

Emma Lindová je originální postava, za což vděčí vlastně už svému původu. Její maminka odjela v roce 1968 kvůli dvoutýdenní lásce do Švédska, kde poté svému manželovi porodila tři děti. Od narození na ně mluvila česky a díky tomu nemá Emma problém s jazykem. Vnitřně bližší je jí však švédština, kterou používá ve vypjatých chvílích. A těch si tady prožije opravdu hodně. Osvěžující jsou pasáže, ve kterých srovnává mentalitu Švédů a Čechů a je jen škoda, že těchto pasáží není víc. Podobně je to i s reáliemi Švédska. Občas je tu něco naťuknuto, ale čeští čtenáři by možná uvítali rozsáhlejší informace.

Petra Hesová je zdatná vypravěčka, která vám otrocky neřekne všechno najednou. Takto naložila i se svou Emmou, o které se postupně dozvídáte, co prožila a jaká je její minulost u české policie. Na začátku autorka pouze zmíní, že Emma provedla něco, za co ji její šéf na oddělení vražd vykázal z výslechové místnosti. Samozřejmě, že umíráte zvědavostí, cože se stalo, ale na vysvětlení si budete muset nějakou dobu počkat. I díky tomu je kniha čtivá a udrží vás v bdělosti. Emma je v tomto příběhu černou ovcí oddělení, která dostane poslední šanci ukázat, co v ní je.

Emma rozjíždí pátrání po vrahovi mladé studentky, kterou našli zavražděnou v bytě její kamarádky. Mrtvá byla brutálně pobodaná a vrah jí strčil do úst kartu srdcového krále. Emma vyšetřuje de facto na vlastní pěst, protože ostatní policisté vedou své vlastní pátrání. Díky tomu se stává Velkým detektivem, kterému je dovoleno i to, co není dovoleno policistům. A jako správný Velký detektiv má k ruce svého Watsona. Tím je mladý policista Vítek. Emma není žádný superman v uniformě a během pátrání se dopustí i několika chyb, což je čtenářsky velmi vděčné.

Pátrání po vrahovi je obdobné jako v jiných krimi příbězích. Hlavní důraz se klade na výslechy a čtenář se seznamuje s možnými podezřelými. Tady vás raději upozorním na to, abyste věnovali pozornost všem detailům. I to, co vypadá na první pohled nevinně, může mít velký význam. Určitou roli tu hraje i švédská kultura a poměrně důležitou roli má i Emmin otec, slavný švédský autor detektivek. Aby Emma nebyla tuctová postava, autorka jí dopřála i milostné vzplanutí.

Styl Petry Hesové je úsporný, přesný a lehce cynický. V knize je poměrně dost komických scén. Je tu situační humor a vtipné je i to, jakým způsobem se Švédka snaží začlenit do české společnosti. Najdete tady i několik ironických poznámek na téma detektivní literatura, díky kterým máte na chvíli pocit, že vlastně čtete parodii. Zmiňují se tady autoři severských detektivek a Hesová si dělá legraci z toho, jak jsme paf z profláklých jmen.

Kniha má nějaké mouchy, například to, že všechno se dozvídáme pouze prostřednictvím Emmy, ale i přesto je Srdcový král originální a slušně napsaný detektivní příběh. Doporučuji jej všem, kteří mají rádi severské detektivky, i těm, kteří si rádi přečtou dobře vystavěný příběh s nečekanou zápletkou a překvapivým odhalením na konci.

Hodnocení: 80 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2018 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.