Jste zde: Recenze » Recenze: Steffen Jacobsen - Odplata

Recenze: Steffen Jacobsen - Odplata

Recenze

Jednoho podzimního dne dojde v největším dánském zábavním parku k teroristickému útoku. Během něj zemře přes tisíc návštěvníků a celý svět je šokován. Všechny policejní složky pátrají po atentátníkovi a do vyšetřování se připlete i komisařka Lena Jensenová, která má co dělat sama se sebou.

Dánský autor Steffen Jacobsen (1956) je původním povoláním ortoped. Jako spisovatel debutoval v roce 2008 románem „Pasažér“, který se stal na mnoho let nejčtenějším kriminálním románem v Dánsku. Jacobsenovy knihy se prodávají v několika zemích, kde byly přijaty s obrovským nadšením. Autor má na svém kontě několik napínavých románů, u nás zatím vyšly dva. „Trofej“ i aktuální novinku „Odplata“ vydalo nakladatelství Kniha Zlín.

„Odplata“ je skrz naskrz moderní příběh vycházející ze současné politické situace. Hlavním tématem knihy je boj proti muslimským teroristům, a i když v knize nechybí několik detektivních zápletek, zařadila bych ji do kategorie špionážního thrilleru. Příběh začíná ve chvíli, kdy v dánském zábavním parku Tivoli dojde k teroristickému útoku. Mladý atentátník se odpálí přímo pod jednou z atrakcí a na místě zůstane přes tisíc mrtvých. Dánsko je šokováno, protože povolaní si nikdy nemysleli, že zrovna jejich mírumilovná země by se mohla stát cílem muslimů.

Do atentátu je jistým způsobem zamotaná dívka Ain, která pracuje v místní restauraci. Ain si začíná postupně uvědomovat, že byla vtažena do vražedných intrik, a protože jí svědomí nedovolí spát, zavolá na linku důvěry. Na té shodou okolností pracuje policejní komisařka Lena Jensenová. Lena je prototypem sklíčené a tragické postavy a bezpochyby bude vyhovovat všem čtenářům, kteří očekávají, že hlavní hrdina severské detektivky musí mít v sobě cosi patologického. V tomto ohledu se Jacobsen rozhodně nedržel zpátky a nad jeho hlavní hrdinkou by autoři učebnic pro psychiatry chrochtali blahem.

Postupně se budete dozvídat, co se Leně přihodilo a co rozhodlo o tom, že je taková, jaká je. Když Ain za podivných okolností zemře, jediná Lena je přesvědčená o tom, že dívka nespáchala sebevraždu, ale byla zavražděná. Navzdory nadřízeným i kolegům poslechne svůj instinkt a pustí se do vyšetřování, které je řadě lidí trnem v oku. Ačkoliv je oficiálně policistkou, najednou se ocitá v roli osamělého bojovníka za spravedlnost a jakous takous pomoc jí nabídne pouze záhadný chlápek z její minulosti.

Lena si během vyšetřování nadělá řadu nepřátel, a tak čtenáře ani příliš nepřekvapí, když se dozví, že je Lena podezřelá z vraždy. Naše hrdinka bojuje na několika frontách, a jak asi tušíte, čeká ji nelehký boj, ze kterého nejspíš nevyjde bez šrámů. V knize je několik zdařilých falešných stop, ale i tak si myslím, že nebude těžké uhádnout, kdo je tu největším padouchem a zrádcem. „Odplata“ není o dedukci a vlastně není ani o policejním vyšetřování. Všechno se tu točí kolem boje s terorismem a ostatní věci jsou podružné. 

Pokud máte rádi napínavé špionážní anebo politické thrillery, potom vás kniha bezpochyby nadchne. Steffen Jacobsen je skvělý vypravěč, který umí vtáhnout do děje. Sedí mu akce i vytváření originálních charakterů. Příběh vás proto bude bavit i v případě, že milujete svérázné hrdiny, kteří si jdou za svou pravdou i v případě, že by se proti nim spikl celý svět.

Veronika Černucká


Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.