Jste zde: Recenze » Recenze: Steinar Bragi - Planina

Recenze: Steinar Bragi - Planina

Recenze

Říká se, že geniální věci jsou ve své podstatě velmi jednoduché, a román „Planina“ dává tomuto rčení za pravdu. Autor vytvořil mistrovské dílo a potřeboval k tomu pouze čtyři postavy, jeden podivný dům a několik strašidelných pověstí. V „Planině“ se prolíná psychologický román s detektivkou a překvapivě i hororem.

Islanďan Steinar Bragi (1975) studoval literární vědu a filozofii a v roce 1998 debutoval básnickou sbírkou „Černá díra“. Po kratších prózách následovaly romány s prvky sci-fi a krimi. Mezinárodní slávu získal románem „Ženy“ (2008) a literární kritici jej označují za jednoho z nejvýznamnějších autorů své generace. Autorova próza je inteligentní, hloubavá a nesmírně sugestivní. Jeho styl je originální, neotřelý a plný pozoruhodných spojení a obratů.

Celkově vyznění románu je filozofické, styl básnický, ale přesto všechno jde o drsný horor, u kterého vám bude běhat mráz po zádech a možná se vám i místy vzbouří žaludek. Steinar Bragi dokáže jednu úžasnou věc. I na první pohled banální epizody dokáže napsat zajímavě a k tomu, aby vás vyděsil k smrti, nepotřebuje žádné efekty ani patos. Román se odehrává na pusté planině a to, jak popisuje drsnou a opuštěnou krajinu, je prostě zážitek. Atmosféra postupně houstne, začíná být klaustrofobická a příroda se stává jednou z postav románu.

Hlavní dějová linie připomíná filmové horory. Dva páry, které se vydaly na výlet, mají v nehostinné přírodě nehodu a kvůli nepojízdnému autu musí vyhledat pomoc. Tak se dvě ženy a dva muži dostanou do podivného domu, kde žije starý manželský pár. Mladí lidé se zde ubytují a hned první noc se začnou dít zvláštní věci. Tajemství má nejen dům a jeho obyvatelé, ale i naši čtyři protagonisté. Ti nemohou být rozdílnější, ale autor je ztvárnil tak, že se do nich dokážete vcítit a budete mít pochopení pro jejich myšlenky i činy.

Temné události na sebe nenechají čekat a vy víte, že zlo je čím dál blíž. Hrdinům škodí tajemné síly i lidé, a pokud chtějí přežít ve zdraví, musí zjistit, co se tu děje a kdo je ohrožuje. Autor využívá některá hororová klišé, aby vás zmátl, a proto se připravte na několik šokujících zvratů a překvapení. Celkově je možné příběh považovat za detektivku, což znamená, že všechny události lze vysvětlit pomocí rozumu. Ano, jsou tady věci mezi nebem a zemí, ale ve finále zjistíte, že do sebe všechno logicky zapadá, a že věci nejsou tak nereálné, jak se vám autor snaží vsugerovat.

Pověsti, kterými je opředen Island, jsou drsné a krvavé. Jejich protagonisty jsou monstra, která ubližují zvířatům, dospělým i malým bezbranným dětem. Čím víc se budete nořit do příběhu, tím častěji si budete klást otázku, kdo nebo co je tím, co chápeme pod pojmem „záporný hrdina“. V příběhu ožívají noční můry hrdinů a vy máte možnost nahlédnout do pokřivené mysli jedinců, kteří se snaží tvářit, že jsou normální stejně jako ostatní. Velkou roli zde má i erotika a sexuální minulost všech postav. Jejich vztahy se vyvíjejí a je zajímavé sledovat, jak se kdo změní, když je zahnaný do kouta.

„Planina“ rozhodně není tuctové čtení. Slibuje vám skvělý zážitek, a možná že i pár bezesných nocí. Tu první neusnete proto, že budete chtít knihu dočíst až do konce, a ty další se budete bát. Protože zlo, které se objevuje v „Planině“ je všudypřítomné a neomezuje se pouze na Island.

Hodnocení: 95 %

Veronika Černucká

Komentáře k článku

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé!
Pokud nemáte doposud svůj účet, můžete se registrovat zde.

K tomutu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!


Hlavní stránka :: Brzy vyjde :: Již vyšlo :: Autoři :: Recenze :: Webdesign by PENAweb :: Headline photo by Wikipedia

Copyright © Severské detektivky.cz 2019 - Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoliv části je možná jen se svolením autora.